Жанр кіно "вестерн" святкує своє 105-річчя
Пограбування у Франції - готовий сюжет для американського вестерна. До речі, цей жанр святкує ювілей. Рівно 105 років тому на великих екранах з’явилася перша кінострічка в жанрі вестерна. Відтоді він не лише став шалено популярним, а й дещо змінився.
Грудень 1903, "Велике пограбування поїзда" - народження вестерна.
У грудні 1903-го в американський кінопрокат виходить стрічка про бандитів, які нападають на поїзд. Автор фільму "Велике пограбування поїзда", саме так називалася картина, ставив за мету здивувати тогочасну аудиторію новаторськими художніми й технічними прийомами. І це йому повністю вдалося, хоча бюджет фільму був посереднім як на той час - 250 доларів. Уперше знімали не в студії, а на вулиці. До того ж, актори були на даху поїзда, який рухався. Це також знахідка режисера. У цьому місці дуже добре помітно, як бандит замість живої людини скидає з поїзда ляльку, але глядачі були просто шоковані побаченим. Ну а справжній фурор здійснив ось цей кадр. Побачивши, як злодій стріляє прямісінько в зал, люди мліли на місці, а частина глядачів з переляку тікала із зали. Ефект від стрічки не лише перевершив усі сподівання автора, а й, як виявилось, започаткував новий жанр світового кінематографа.
"Хороший, поганий, злий" - найкращий фільм в історії вестерна.
Протягом 20-го століття вестерн швидко набуває популярності, а 1968-го з’являється стрічка, яку вважають найкращою в історії жанру. "Хороший, поганий, злий" - така назва фільму і так схарактеризовані його три головні герої. Вони разом полюють на скарб і воюють один проти одного. Всі найяскравіші атрибути та ознаки вестернів можна побачити у цьому фільмі. Події відбуваються на дикому заході, головний герой фільму - це ковбой, у крислатому капелюсі та в чоботах зі шпорами. Він безпомилково стріляє зі свого револьвера та їздить на вірному коні. Тематика вестернів - це пошуки скарбів, пограбування, війни з індіанцями. Деякі сцени з фільму "Хороший. Поганий, Злий" копіювали інші режисери. Саме ця кінострічка запалила зірку найголовнішого ковбоя всієї Америки - Клінта Іствуда.
"Поїзд на Юму" - вестерн з елементами драми.
Вестерн 21-го століття суттєво відрізняється від класики жанру в плані сюжету. Яскравим прикладом може бути стрічка "Поїзд на Юму". Фільм вийшов у прокат лише торік. У ньому - неймовірні спецефекти, шалена гонитва й стрілянина - і це не дивно, адже бюджет стрічки сягнув п’ятдесяти п’яти мільйонів доларів. Але на тлі боротьби з бандитами на перший план виходить інша сюжетна лінія - взаємини батька і сина. Батько іде на смерть задля того, щоб заслужити повагу дитини. А кровожерливий герой, всупереч законам жанру, допомагає йому і в фіналі добровільно йде під варту. Тому очевидно, що сучасний вестерн набуває рис драми.