Між Україною та Росією не вщухають газові баталії
Продовження газових баталій між Україною та Росією. День гучних звинувачень та великих очікувань завершився попередженнями та обіцянками. Головні тези незмінні. Москва звинувачує Київ у розкраданні блакитного палива. А Європа в паніці намагається помирити сторони. Попереду - ще один день переговорів.
Уся газова "правда" - на карті українських трубопровідних шляхів. Ситуацію пояснює голова "Нафтогазу" Олег Дубина. Від 6 січня обсяг поставок палива з Росії до України скоротився у чотири рази. Саме через це Європа сидить без газу.
Олег Дубина, голова правління НАК "Нафтогаз України":
- "Газпром" убрал объем газа и оставил его на сегодняшний день 73,6 на одном входе. Все эти 73,6 имеют выходы и уходят на Европу. При этом на сегодня мы еще подпираем своим газом - 14 миллионов, чтобы осуществлять экспорт газа в Европу. Поэтому все заявления о том, что Украина самовольно закрыла выход в Европу - этого нет.
Про можливі аварії у "Нафтогазі" навіть говорити не хочуть. Впевнені, що газотранспортна система України хоч і не цілком готова, але витримати повинна. Про свої наміри скоротити поставки російський "Газпром" мав попередити українських колег за 36 годин. Не попередив.
Олександр Шлапак, перший заступник глави Секретаріату президента України:
- Жодного такого повідомлення ми на сьогодні не отримали, з нами грає в кішки-мишки російська сторона, і це небезпечна гра, це може призвести до серйозних проблем не тільки в українській газотранспортній системі, а і в європейській.
Делегація Євросоюзу відповіді на газові питання шукала півдня. Про результати - журналістам ані слова. Москві та Києву - невдоволення у письмовій формі. ЄС вимагає відновити постачання і переговори.
"Нафтогаз" запевняє - все, що надійде в українські труби, одразу віддасть Європі. "Газпром" наполягає - він сумлінно виконує зобов'язання за контрактами.
Олександр Медвєдєв, заступник голови правління "Газпрому":
- Ми подаємо до кордонів України стільки газу, скільки потрібно європейським споживачам. Однак через поведінку тих, хто почав красти паливо з експортної труби і підземних газосховищ, ситуація загострилася. Тож це абсолютно неправильна інтерпретація наказу прем'єр-міністра Росії припинити постачання газу до України.
Домовлятися про газ українці збираються за два дні. У "Газпромі" запевняють, що готові говорити з колегами будь-якої хвилини, та не розуміють, чому представники "Нафтогазу" не можуть приїхати раніше восьмого січня.