Поставку російського газу контролюватимуть європейські спостерігачі
Ще один день промайнув під знаком газових суперечок. Делегації "Нафтогазу" і "Газпрому" спершу вночі у Москві, а згодом ще й вдень у Брюсселі зводили газові дебет з кредитом. Вже кілька днів за процесом уважно стежить увесь Старий світ, де потроху зникає тепло. Між тим, і самим українцям нині непереливки. Під загрозою - робота десятків підприємств. Про стан справ і перспективи "блакитного вогника" - далі в огляді.
8 січня постачання газу хімічним підприємствам України скоротили наполовину. Економія - 15 мільйонів кубометрів на добу. Такі заходи "Нафтогаз" пояснює необхідністю збереження потрібного тиску в газовій системі країни.
Володимир Тріколіч, заступник голови правління НАК "Нафтогаз України":
- Мы попросили своих партнеров, коллег, химическую промышленность, сократить на 50 процентов потребление газа на один-два дня, чтобы пройти такой температурный шок. У нас с воскресенья повышение температуры, и мы восстановим все предприятия назад.
Серед постраждалих від скорочення поставок блакитного палива - Одеський припортовий завод. Робота цього гіганта призупинена, бо через зменшення тиску могла статись техногенна катастрофа, наголошує керівництво заводу.
Відчули зменшення кількості газу й інші хімічні підприємства. Зокрема дніпродзержинський "ДніпроАзот", горлівський "Стірол" та черкаський "Азот". А в Житомирі через нестачу газу відключили гарячу воду. От-от може вийти з ладу центральна опалювальна система міста Мелітополь.
Тим часом цієї ночі зустрілися голови "Нафтогазу" Олег Дубина та "Газпрому" - Олексій Міллер. Перемовини тривали недовго.
Олег Дубина, голова НАК "Нафтогаз України":
- Всегда переговоры приносят какое-то полезное действие. Поэтому я считаю, что даже предварительный разговор, который состоялся сегодня ночью, он полезный.
Голова "Газпрому" додав, що до Брюсселя він прилетів разом з Дубиною. До Москви вони повернуться теж одним літаком та продовжать розмову.
Олексій Міллер, голова правління "Газпрому":
- Вчера поздно вечером председатель НАК "Нефтегаз Украины", господин Дубина прилетел в Москву, мы с ним провели переговоры в Москве. Хочу сказать, что мы на одном самолете вместе с ним прилетели в Брюссель, потому никакой необходимости вести переговоры здесь в Брюсселе у нас с ним вообще не было.
Делегація ж українського уряду зустрілася з європарламентарями. Українська сторона намагалася довести, що саме Росія винна в припиненні поставок газу до Європи. У відповідь європейці дали зрозуміти: для них головне не хто винен, а аби постачання газу якомога скоріше відновилося.
Адріан Северин, голова делегації Європарламенту зі зв'язків з Україною:
- Це не технічна криза, не природна, а політична. Вона має не лише політичні наслідки, а й політичні цілі, і ми маємо розуміти, які саме це цілі, і спробувати адекватно на них відповісти.
Радикальніші заяви лунали в Болгарії. Масова демонстрація пройшла під стінами посольства України. Болгарія на 100 відсотків залежить від російського газу. Майже повністю він потрапляє через Україну.
Костянтин Тренчєв, голова профспілки Podkrepa:
- Звичайно, ми не знімаємо провини з Росії. Якщо проблема триватиме, ми зберемо ще більше народу і підемо до стін російського посольства і Кабінету міністрів.
Аби відновити поставки газу, Європарламент готовий надіслати спостерігачів на компресорні станції. Експерти стежитимуть за тим, як відбувається транзит російського газу територією України.
Яцек Саріуш-Вольский, голова комітету з закордонних справ Європарламенту:
- Ми хочемо стати стороннім чесним брокером, посередником і куратором, щоб досягти безпеки поставок. За найоптимістичнішим сценарієм, ми залишимо цю кімнату з інформацією, що поставки газу відновлені.
Європейцям таки вдалося досягти бажаного. У Брюсселі підписали протокол щодо присутності європейських спостерігачів. А от щодо поставок газу до України - жодного рішення так і не прийняли.