Головна Мапа сайту Контакти
RSS
15 січня 2009
Один день. Світ

15 січня світ відзначає день народження Мартіна Лютера Кінга

22:03

15 січня світ відзначає день народження Мартіна Лютера Кінга - американського борця за права чорношкірих. Він мріяв про день, коли білі й чорні зможуть разом сидіти за одним братерським столом.

Завдяки виступам Кінга афроамериканці змогли ходити у ті ж школи та магазини, що й білі. Їх більше не цькували собаками та не зганяли з місць у автобусах. Боротьба Кінга відкрила можливості для мільйонів темношкірих громадян. А цього року афроамериканець вперше став господарем Білого Дому.

Мартін Лютер Кінг: бойкот автобусів

Епоха Кінга почалася 55-го року, після, здавалося б, пересічної події в Монтгомері - справжній столиці расизму. Чорношкіру швачку Розу Паркс заарештували за відмову поступитися місцем у автобусі білому пасажиру. За тодішніми законами, чорношкірі не мали права займати в транспорті місця, призначені "для білих". Якщо ж місця для білих були зайняті, чорношкірі повинні були поступитися своїми. За закликом Кінга, негритянська громада влаштувала бойкот громадського транспорту Монтгомері. Він тривав 385 днів і завершився їхньою перемогою. Расову сегрегацію в автобусах припинили.

Мартін Лютер Кінг: "У мене є мрія"

У 50-тих негритянський рух став дуже радикальним. Чорні націоналісти були готові зі зброєю в руках повстати проти білої Америки. Кінг обстоював мирний супротив расизму. Водночас його самого постійно цькували. 30 разів він сидів у в'язниці, а 58-го року на Кінга скоїли перший замах. Біла жінка вдарила його ножем під час маніфестації в Нью-Йорку. Одужавши, чорношкірий пастир організував "марш на Вашингтон" на підтримку нового закону про громадянські права. Тоді, за присутності чверті мільйона людей, він виголосив свою найвідомішу промову - "У мене є мрія". Роль Кінга у боротьбі проти расової дискримінації відзначили Нобелівською премією миру.

Мартін Лютер Кінг: загадкове вбивство

Навесні 68-го він приїхав до Мемфіса, аби підтримати страйк чорношкірих сміттярів. 4 квітня 68-го року Кінга застрелили на балконі його номеру в готелі. Повідомлення про смерть Мартіна Лютера Кінга викликало масові заворушення в усій Америці. Вбивцю спіймали - ним виявився білий рецидивіст Джеймс Ерл Рей. Втім, обставини того злочину і досі не з'ясовані. Багато істориків вважають, що Рея зробили цапом відбувайлом, як і вбивцю Джона Кеннеді - Лі Харві Освальда.

Телепрограма