Головна Мапа сайту Контакти
RSS
4 лютого 2009
Один день. Світ

Аджарія перетворюється на сучасний туристичний центр

22:02

Аджарське економічне диво нині активно обговорюють в Україні та Грузії. Адже товарообіг обох держав зміцнив морський шлях Одеса - Батумі. До того ж, грузинський курортний край цікавить українських інвесторів.

А між тим, ще 4 роки тому Аджарія була небезпечною. У 2004-му році розбіжності між владою країни та автономії призвели до збройного конфлікту. Відтоді багато що змінилося. Роман Бочкала повернувся з Батумі.

Такою Аджарію побачив увесь світ. Чотири роки тому. Підірвані мости, демонстрації, кров на обличчях. Квітучий край був на межі війни.

Але як виявилося, стріляти у братів-грузинів аджарці не збиралися. Жодних розбіжностей із Тбілісі не було - окрім політичних. Зараз у Батумі ніщо не нагадує про ті події. На вулицях вже немає ані військових, ані бойовиків.

Володимир Бондаренко, консул України у Західній Грузії:

- Здесь можно двери открытыми оставлять. Обстановка довольно спокойная.

Це - центр Батумі. Колись тут забороняли ходити. А про машини взагалі мова не йшла. Річ у тім, що в цьому будинку жив екс-голова Аджарії Аслан Абашидзе. Він дуже не любив, коли йому хтось заважав.

На вигляд це звичайний будинок. Батоне Аслана не бачили тут уже чотири роки, як і всю його родину. Колишні сусіди і зараз називають Абашидзе президентом, а не якимось головою уряду автономії.

Володимир, сусід А. Абашидзе:

- Ну естественно, как глава государства, есть охрана и все такое. А так проблем в чем-то не было.

На підтримку Росії тут не дуже спираються. Набагато ближче Туреччина - кордон лише за 10 кілометрів від столиці Аджарії. На згадку про дружню руку Москви у Батумі залишився ось цей недобудований готель мера російської столиці Юрія Лужкова. Десь у білокам'яній тепер і сам Абашидзе. А в його колишній резиденції - Конституційний суд Грузії.

Леван Варшаламідзе, голова уряду Аджарії:

- У него личная охрана была 300 тысяч человек. 75 процентов бюджета тратилось на оборону, секьюрити разное. Когда я начал пешком ходить, все думали, что Варшаламидзе с ума сошел. Потому что привыкли - кортеж 25 машин.

Новий лідер Аджарії Леван Варшаломідзе на шість років молодший за Михаїла Саакавшілі. Як і президент Грузії, він теж навчався у Києві та на Заході. Батумським краєм керує вже чотири роки. Головним своїм здобутком вважає покращення економічного стану республіки.

Для порівняння: за 13 років своєї роботи Аслан Абашидзе проклав 14 кілометрів нових доріг, його наступник - 400. На черзі - розвиток туризму. Саме на це робить ставку нова Аджарія.

У Батумі з'явилися відомі мережі готелів. Ось це, наприклад, "Хілтон" - відкриття за 4 місяці. За рахунок туризму аджарці планують вирішити проблему безробіття.

Синьо-жовтий прапор та вишиванки - це осередок української діаспори. Будинок дружби, який побудували у Батумі після революції троянд, об'єднав під одним дахом усі місцеві народи. Загалом у Аджарії постійно мешкають близько трьохсот українців.

Тетяна, мешканка Батумі:

- В Батуми я вообще родилась, и живу здесь. А в украинскую школу я пошла, чтобы узнать мой родной язык, традиции. И с удовольствием учусь здесь.

Чотири роки тому світло давали за графіком. Тепер нічний Батумі весь у вогнях. Аджарці немов не можуть насолодитися сяйвом. А ці так звані "танцюючі фонтани" спорудили на місці колишнього звалища. Тепер - це візитна картка автономії.

Леван Варшаломідзе, голова уряду Аджарії:

- Много украинцев покинуло наш город. Очень много украинцев здесь жило. Я хочу пригласить их обратно. Пусть они возвращаются, пусть живут, мы их любим.

З Аджарії Роман Бочкала, Геннадій Анікеєнко, К1.

Телепрограма