Головна Мапа сайту Контакти
RSS
24 березня 2009
Один день. Світ

Сербія відзначає 10 річницю агресії НАТО

21:10

У Сербії сьогодні відзначають сумну дату - 10-ту річницю натовських бомбардувань, які мали змусити сербську армію припинити бойові дії в Косово. Місцевий уряд опівдні завмер разом з усією країною - Сербія застигла у хвилині мовчання. Під час ударів натовської авації, які тривали 78 діб, загинуло від п’ятисот до трьох тисяч сербів. Альянс розпочав воєнні дії проти Сербії, звинувативши її в масових убивствах і етнічних чистках на території Косова. Саме тому косовари сьогодні відзначають день звільнення військами НАТО.

Костянтин Коробов, журналіст:

- Під час війни телевізійна вежа, як у Києві, стає стратегічно важливою висотою. У Белграді під час бомбардування телевізійникам навіть довелося виходити в ефір із секретних місць. У НАТО місцеве телебачення називали міністерством брехні і телецентр розбомбили.

В Альянсі наполягають, що це удар по пропагандистській кампанії Белграда. Під уламками телецентру гинуть шістнадцятеро людей. Їхні родичі навіть позиваються до суду із прав людини - але марно.

Йован Живкович десять років тому жив в ста п’ятдесяти метрах від телецентру.

Йован Живкович, очевидець бомбардування:

- У нас телевизия так - здесь техника, операвтивная, а тут офис. Где офисное здание, все осталось, ни одно стекло даже не разбилось. А этого здания нет.

У Йована тепер свій маленький Белград у центрі Києва - популярна серед місцевих сербів піцерія. Навесні дев’яносто дев’ятого від центру югославської столиці не залишається і каменя на камені.

Йован Живкович, очевидець бомбардування:

- У нас в центре было много военных зданий. Генеральный штаб, штаб первой армии, милиция. Все, это как здесь на Крещатике.

Сімдесят вісім днів бомбувань стають відповіддю на сербську агресію проти Косова - тоді у краї гинуть десять тисяч албанців і дві тисячі сербів. Американський дипломат Річард Холбрук  намагається переконати Слободана Мілошевіча відкликати війська - але безрезультатно. Переговори закінчуються ультиматумом від НАТО - Холбрук і зараз переконаний, що Альянс не схибив.

Річард Холбрук, спецпредставник США на Балканах (1998-1999):

- Сербія тепер дивиться у майбутнє, а не озирається на своє міфічне минуле. Я пригадую нашу останню зустріч із Мілошевічем і думаю, що ми зробили необхідний, і зрештою правильний крок.

За одинадцять тижнів по Югославії завдають майже дві з половиною тисячі авіа-ударів. Гинуть принаймні п’ятсот людей, а за сербськими даними – вп’ятеро більше.

Йован Живкович, очевидець бомбардування:

- Первый семь дней было очень страшно. Серьезно, просто была паника. Никто не знал. Все. что знали про бомбардировки - из второй войны мировой. Думали, что все.

Йован пригадує, що до постійних сирен і бомбардувань за тиждень звикаєш, особливо коли тобі тільки двадцять. Він регулярно навідується на батьківщину - там знову виють сирени. Цього разу - просто в пам’ять про минуле.

Костянтин Коробов. Євген Сакун, Олександр Пономарьов, К1.

Телепрограма