НАТО святкує 60-річний ювілей
У Страсбурзі сьогодні розпочався ювілейний саміт НАТО. А спец-служби, які працюють на цій зустрічі, вже стикнулися з протестами. До центру Страсбурга намагалася пробитись Клоунська армія - вони спробували буквально проповзти повз поліцейський кордон. Втім, потурбувати учасників саміту - протестувальникам не дали. Поліція розігнала їх гумовими кулями і сльозогінним газом. Напередодні ж у Страсбурзі затримали три сотні демонстрантів.
І тим часом, на самому саміті суперечки сьогодні точилися здебільшого навколо кандидатури чергового очільника блоку. Канцлер Німеччини Ангела Меркель запропонувала на цю посаду прем’єра Данії Андреса фон Расмуссена. Проти нього одразу ж виступив турецький прем’єр, згадавши скандал із карикатурами на пророка Мухамеда, який розпочався саме з цієї країни. Серед інших важливих питань порядку денного - приєднання до альянсу Албанії та Хорватії. Воно заплановане саме на ці дні. Це вже 6-те розширення НАТО. Про створення північно-атлантичного альянсу та його рух Європою - далі в Одній історії.
1940-ві роки: створення НАТО
Кінець 40-ових років двадцятого століття - агресивна міжнародна політика СРСР змушує низку демократичних країн об’єднатися для колективного захисту. 4 квітня 1949-го - день народження північноатлантичного військово-політичного блоку. Його формують дві північноамериканські країни - США та Канада і 10-ть європейських на чолі з Великобританією й Францією. За домовленістю, військова агресія на одну з країн НАТО означає напад на весь Альянс. Відсіч його учасники - мають давати гуртом.
1950-ті роки: перше розширення НАТО на схід
1952-ий - перше розширення НАТО - його перша перемога. До альянсу приєднуються Греція й Туреччина, впливати на яких намагався Радянський Союз. 2 роки по тому сама країна Рад сенсаційно заявляє про готовність приєднатися до НАТО, аби зберегти мир у старому світі. Всі 14-ть членів альянсу одностайно відхиляють подання Союзу, підозрюючи, що насправді Кремль хоче дестабілізувати НАТО зсередини. 9-те травня 55-го - одна з найбільш знакових подій в історії північноатлантичного об’єднання. Членом Альянсу стає Західна Німеччина, і цим самим суттєво підіймає його військову міць. Реакції Радянського Союзу довго чекати не довелося. Всього за 5 днів Москва - на противагу НАТО - ініціює підписання Варшавського договору, який об’єднує 8 європейських соціалістичних країн.
1990-ті - 2000-ні роки: східний прорив НАТО
Протистояння 2-ох таборів триває аж до революційних 90-их. У жовтні 1990-го Східна Німеччина об’єднується із Західною і 5 автоматично пересуває кордони НАТО на схід. Розпад Радянського Союзу означає кінець холодної війни та кардинальну зміну орієнтирів Блоку. Першочерговим для НАТО тепер стає подальше просування у східному напрямку. Обличчям до альянсу повертаються й нові європейські демократії. 7 І як результат у 1999-му - в НАТО вже колишні члени Варшавського договору - Угорщина, Польща й Чехія. А у 2004-му - ще 7 східноєвропейських країн, серед яких навіть пострадянська Прибалтика. Новим опонентом НАТО тепер стає Російська Федерація, що вбачає у такому стрімкому розширенні Альянсу на Схід пряму загрозу власним інтересам.