Одна історія. Підкорення Північного полюса
Сто років тому людина вперше дісталася Північного полюса Землі - принаймні, за однією з версій. Справа в тому, що одразу двоє дослідників Арктики заявили про свій успіх майже одночасно.
Суперечки їхніх прихильників і досі не вщухають. Майже на кожне досягнення, пов'язане з Північним полюсом, було одразу по кілька претендентів. "Один день" пропонує вам найцікавіші факти.
1909. Хто перший дійшов?
Роберта Пірі на Полюс проводжають як національного героя. Гроші на експедицію збирає весь американський бомонд, і навіть корабель у Пірі називається "Рузвельт" - на честь тодішнього президента. В Арктиці Пірі уже свій - в попередніх експедиціях він втрачає на ногах вісім пальців, і от нарешті вважає, що точно дійшов. Телеграфу він дістається тільки у вересні і передає, що вбив зірки і смуги - тобто американський прапор - у Полюс. Але на тиждень раніше аналогічну телеграму на Великій Землі отримують від Фредеріка Кука - в одній з експедицій Пірі він був лікарем. Кук стверджує, що вже був на Полюсі, коли Пірі тільки збирав гроші на подорож, просто до телеграфу дійшов, тільки коли закінчилася полярна ніч.
1926. Хто перший долетів?
Експедицію в Арктику тоді ж споряджає і норвежець Руал Амундсен, але зрештою змінює плани і підкорює Південний полюс. Над Північним Амундсен пізніше вирішує пролетіти. Він має стартувати зі Шпіцбергена на дирижаблі 11 травня 1926 року, але на кілька днів раніше американець Річард Берд заявляє, що вже літав з того ж Шпіцбергена на Полюс і за п'ятнадцять годин повернувся. Амундсен все одно підіймається у повітря, пролітає над Полюсом і приземляється на Алясці. А скептики потім порахують, що Берд долетіти до Полюса і повернутися за заявлений час просто б не встиг.
2007. Хто господар?
2 серпня 2007 року депутати російської Держдуми Артур Чилінгаров і Валерій Груздєв перші спускаються під Північний полюс - їхній батискаф занурюється на глибину чотири з половиною кілометрів. На дні встановлюють російський прапор і беруть проби ґрунту. Росія претендує на частину океанського шельфу - так само, як і Сполучені Штати, Канада, Данія і Норвегія. За оцінками експертів, полярна крига приховує під собою чверть світових запасів нафти і газу.