Головна Мапа сайту Контакти
RSS
14 квітня 2009
Один день. Світ

Як нафтра завоювала світ

21:09

Рівно 100 років тому в Ірані створили Англо-персидську нафтову компанію, нині відому як Бритіш Петролеум. За століття вона виросла у трансконтинентальну корпорацію, і зараз входить до 5 найбільших світових компаній. Про те, як нафта завоювала світ, стала зброєю у політичних конфліктах та змусила людей шукати альтернативні джерела енергії - дивіться в одній історії.

Середина 20-го сторіччя. Нафта - найпопулярніший енергоресурс у світі

Історія промислового видобутку нафти бере свій початок із цієї копальні у США. У 1859-ому Едвін Дрейк успішно пробурив тут двадцятиоднометрову свердловину. І вже скоро подібні споруди, наче гриби після дощу, з’явилися не лише у США, а й по всьому світі. Найбільші ж родовища виявили на Близькому сході - тільки у Саудівській Аравії, Ірані та Іраку зосереджено близько третини світових покладів нафти. Нафтову лихоманку обумовило стрімке зростання попиту на ресурс у сфері енергоспоживання. Від 3-ох відсотків у 1900-му до майже 50-ти у 1950-му. Нафта стала найбільш використовуваним енергоресурсом у світі, перервавши, таким чином, епоху вугілля.

Друга половина 20-го сторіччя. Нафта як зброя у політичних конфліктах

У 1960-му Венесуела та 4 країни близького сходу об’єдналися в організацію експортерів нафти - скорочено ОПЕК, аби вести спільну цінову політику. Пізніше до них приєдналося ще 9 країн. І невдовзі "чорне золото" стало справжньою зброєю у руках організації. Її використання спричинило низку світових нафтових криз, найбільша з яких - 1973-го. Підтримуючи Сирію і Єгипет у війні з Ізраїлем, країни ОПЕК припинили постачання нафти до країн західного світу, що забезпечували Ізраїль зброєю. Як наслідок  світова ціна нього зросла від 3-ох до 12-ти доларів за барель. Невдовзі військові дії на Близькому сході закінчились, а конфлікт продемонстрував залежність заходу від постачальників енергоресурсу.

21-ше сторіччя. Початок кінця "епохи нафти"

Щоб уникати надалі подібних ситуацій, захід взявся створювати резервні запаси нафти та активно шукати альтернативні джерела енергії. І як наслідок, у 21-ому столітті поряд із нафтою у різних галузях промисловості використовуються газ, електрика та інші енергоресурси, а ОПЕК вже не в змозі самочинно диктувати решті країн світу свої умови. Так після різкого падіння цін на нафту у літку минулого року зі 150-ти до 40-ка доларів за барель, - ОПЕК зменшив видобуток нафти аби підвищити ціну на неї. Однак вартість "чорного золота" практично не змінилась. Наразі за барель нафти віддають трохи більше 50-ти доларів.

Телепрограма