Головна Мапа сайту Контакти
RSS
11 травня 2009
Один день. Світ

Як шифрувальники-індіанці допомогли США у війні

22:05

Доки вітчизняні патріоти згадували вчинки та слова дідів, що воювали, за океаном пригадали кілька цікавих фактів про невидимих героїв баталій. Таких як кодувальники-індіанці. Як використовували їхню мову і традиції війни - знає Ростислав Цуркан.

Ідея використовувати мову корінних американців як зброю спала на думку французам під час Першої світової війни. Згодом армія США почала залучати індіанців з племені "черокі" для шифрування від німців стратегічної інформації.

Кевін Говер, директор Музею американських індіанців:

- Вони називали танк черепахою, а літак - орлом чи якимось іншим птахом. Усі ці кодові імена звучали на мові черокі. Німці так і не змогли зламати цей код.

Під час Другої світової команчі працювали на європейському театрі бойових дій, навахо зводили з розуму японців у Тихому океані. Зламати їхні коди було дуже важко, адже для цього потрібно було знати граматичну структуру мови. Кейт Літтл був одним з 400-т шифрувальників навахо.

Кейт Літтл, ветеран Другої світової війни, шифрувальник:

- У навахо мова на 85 відсотків побудована на інтонаціях. Тож зрозуміти індіанця навахо міг лише інший індіанець навахо.

До шифрувальників-індіанців слава прийшла лише 2001 року, коли президент Джордж Буш визнав їхню роль у перемозі над фашизмом.

Пізніше заслуги корінних американців вшанував і Голівуд. На Фабриці мрій зняли стрічку "Ті, що розмовляють з вітром" - так індіанці називали білих людей.

Телепрограма