Головна Мапа сайту Контакти
RSS
28 травня 2009
Один день. Світ

Якими були перші космодроми та як вони виглядають зараз

22:02

50 років тому з мису Канаверал у космос запустили дві мавпи, які здійснили суборбітальний політ і вдало приземлилися цілими й неушкодженими. Вони стали першими істотами, що вижили після польоту в космос. Якими були перші космодроми, та як вони виглядають зараз - в "Одній історії" від Олександра Николишина.

Байконур - перший і найбільший космодром

Перший в історії космодром "Байконур" збудували у Радянському Союзі у 1957-му. Для цього обрали степи сучасного Казахстану. Розгонисте, малопридатне для сільського господарства, та головне - далеке від сторонніх очей місце. Аби приховати будівництво, що потребувало значних залізничних перевезень, радянська влада почала освоювати цілинні землі Казахстану, що й відвернуло увагу іноземних спецслужб. З "Байконура" вперше на орбіту запустили штучний супутник, а розсекретили його лише після того, як з космодрому на земну орбіту полетіла людина. Наразі "Байконур" залишається найбільшим космодромом у світі та лідером з кількості космічних запусків.

Мис Канаверал - космодром і військова база

У відповідь на російський "Байконур" США збудувало свій космодром на мисі Канаверал. Звідти ВПС Сполучених Штатів вже запускали військові ракети. Подібно до "Байконура", поблизу американського космодрому не було поселень, до того ж ракети у разі невдачі падали не на землю, а в океан. Та головне - мис Канаверал - найближча до екватора точка у США, а що ближче до нульового меридіана - то легше космічний корабель долає земне тяжіння. У кінці 70-х із мису Канаверал вперше в історії відбувся запуск шаттла "Коламбія". Досі цей космодром здійснює більшість американських космічних запусків.

"Морський старт" - запуск з екватора

На цій карті усі діючі космодроми Землі - жоден із них не розташований на самісінькому екваторі, а деякі досить далеко від нульової паралелі. Саме тому у середині 90-х створили морський космодром. Ракету-носій перевозять морем до екватора і вже звідти здійснюють запуск. За таких умов енергія обертання Землі використовується сповна, і ракета економить до 10-ти відсотків пального. Більшість морських запусків нині проводять неподалік острова Пасхи. Забезпечує їх консорціум "Морський старт", до якого входять компанії із 4-х країн світу - США, Росії, Норвегії та України.

Телепрограма