Структура влади в Ірані
Цікаво, що президент Ірану - не є главою держави. "Першою людиною" там вважається духовний лідер. Та це - не єдина дивина у тамтешній структурі влади. Загалом вона незвична для нас і досить заплутана. "Один день" намагався "розплутати" цей владний клубок.
Ось, як виглядає структура влади в Ірані. Громадяни ходять на вибори 5-ть разів - кожні 8-ім років. По 2 рази - у 4-ри роки - вони вибирають, ось як зараз - президента, та меджліс - тобто парламент. Раз у 8 років обирають Раду експертів. 88-ім її членів працюють усього 4 дні на рік і єдиним, однак надзвичайно важливим їхнім обов'язком є призначення або усунення Рахбара, тобто глави держави та духовного лідера Ірану. Вже 20-ть років незмінно - це Алі Хосейні Хаменеї. Власне, рахбар обирається на усе життя, але експерти можуть будь-коли зняти його з посади. Саме рахбар не лише визначає внутрішню і зовнішню політику, а й є головнокомандувачем збройних сил Ірану. Також він призначає керівників теле- та радіо каналів і голову судової влади. А разом із останнім призначає 12-ть депутатів ради стражів - це щось на зразок нашого ЦВК. Саме стражі затверджують кандидатів на найвищі державні посади, у тому числі й президентську. Президент Ірану фактично виконує функції прем'єр-міністра. Зокрема, призначає уряд. Міністрів же затверджує парламент. Він, як і в Україні, є законодавчою гілкою влади. Тобто відповідає за бюджет, ратифікацію міжнародних домовленостей та створення законів. Прийняті закони затверджує рада стражів. Якщо ж між парламентом та стражами виникають суперечки - їх допомагає вирішити рада з доцільності прийняття рішень. 51-го члена цієї ради також призначає рахбар.
Нічого собі схема! І вона виписана у Конституції країни. А ще кажуть, що в Україні структура влади - недосконала і складна. Порівняйте з Іраном! І там ТАКА система реально працює!