Світ святкує 110-річчя Ернеста Хемінгуея
Сто десять років тому народився Ернест Хемінгуей - класик світової літератури, лауреат Нобелівської премії. Втім, його біографія мало нагадує життя літератора. Радше - авантюриста. Він брав участь у війнах, полював в Африці, пиячив, бився з биками на кориді й чотири рази був одружений. Легше порахувати місця, де він жив, аніж його захоплення і професії.
1921 рік. 22во-річний Ернест Хемінгуей - ветеран Першої світової війни і відомий репортер - переїжджає до Парижа. Оселився ось у цьому будинку в Латинському кварталі. Працює кореспондентом, вільний час проводить у бесідах з друзями. Здебільшого зустрічались отут - у ресторані "Ля клозері де Ліла". Саме тут він почав писати - "Свято, яке завжди з тобою" - книгу спогадів про Париж.
Тамара Денисова - найбільший знавець творчості Хемінгуея в Україні.
Тамара Денисова, доктор філологічних наук, професор:
- Гроші він невеликі отримував як кореспондент. Але вони казали, що жити в Європі прекрасно, бо кожного ранку ти прокидаєшся більш багатим, ніж ти ліг вночі.
Згодом Хемінгуей перебрався на Кубу. Коли він отримав Нобелівську премію, з ним особисто зустрівся Фідель Кастро.
Тамара Денисова, доктор філологічних наук, професор:
- Нобелівську премію він дуже хотів. І дали дійсно після того як вийшов Старий і море. Але в рішенні Нобелівського комітету написано, що його нагороджують премією, за те, що він створив стиль прози 20-го століття.
Це маєток письменника на околицях Гавани. Тут усе, як і за його життя. Робочий стіл і друкарська машинка, напої та мисливські трофеї. Ті ж книжки на полицях, на грамофоні - улюблені платівки. Хемінгуей переймався через вагу і щодня позначав на стіні зміни. Тут і яхта письменника "Пілар". На ній він із друзями виходив у море рибалити.
Ростислав Цуркан, корреспондент:
- Хемінгуей ніколи не приховував, що полюбляє пропустити кілька склянок чогось міцного. На Кубі він здебільшого так і працював - за барною стійкою. Його улюбленим коктейлем був Мохіто. Ром, лайм, цукровий сироп, м’ята і лід. Утім усі бармени знали, що папі Хему треба наливати подвійну порцію рому.
А це Ле Бодегіто - улюблений гаванський бар письменника. На стінах - сотні фотографій зі знаменитостями. Кожна зірка, яка прибуває на острів Свободи, обов'язково заходить сюди скуштувати улюблений коктейль Хемінгуея. А це інший бар, куди теж частенько зазирав класик. На улюбленому місці Татка Хема тепер сидить його бронзовий двійник.
Тамара Денисова, доктор філологічних наук, професор:
- Є спеціальна монографія про американських письменників, лауреатів Нобелівської премії. Коли автор писав цю монографію, їх було 8 п’ятеро з них були алкоголіками.
А до бару "Мокрий Джо" у Кі-Вест, штат Флорида, у день народження класика щороку з'їжджаються сотні сивих бородатих череванів. Тут традиційно проводять конкурс двійників Хемінгуея. Переможець отримує право напитися на 100 доларів.
Ростислав Цуркан, Сергій Єременко, К1.