У країнах Азії спостерігали найдовше у 21-му столітті сонячне затемнення
Майже 7 хвилин без сонця. На Землі сталося повне сонячне затемнення - рідкісний випадок. Серед білого дня темрява накрила Індію, Непал, Бангладеш, Китай і Японію. А в Україні ніхто нічого і не помітив - сонце над нами не згасало. Що таке сонячне затемнення, і коли його чекати наступного разу - дивіться далі.
Востаннє кияни спостерігали за повним сонячним затемненням 30 червня 1955 року.
"Астрономи давали потрібні пояснення киянам. Багато жителів столиці спостерігали цікаве явище природи".
Сьогодні українці не змогли стати свідками найтривалішого сонячного затемнення в 21 столітті.
В обсерваторії університету імені Тараса Шевченка дивитися на небо - робота. З допомогою ось цього телескопа, тут щодня спостерігають за спалахами на Сонці.
Володимир Єфименко, директор астрономічної обсерваторії КНУ ім. Тараса Шевченка:
- Ось такий собі є телескоп, такий є павільйон. Ми зараз поставимо, він знаходиться у неробочому стані, зараз ми відкрили люк, і поставимо його у робочий стан.
Механізм сонячного затемнення дуже простий. Між Землею і Сонцем опиняється Місяць, який затьмарює світило. Тінь від Місяця набагато менша від Землі, тому сонячне затемнення спостерігається лише на території, якою проходить місячна тінь.
Володимир Єфименко, директор астрономічної обсерваторії КНУ ім. Тараса Шевченка:
- Завжди всі затемнення починаються на Заході і рухаються на Схід. Ну такий взаємний рух Місяця і Землі.
Сьогоднішнє затемнення назвали Азійським: смуга темряви завширшки 250 кілометрів накрила лише країни Сходу. Крім того, на північ і південь є зони півтіні, розміром 3,5 тисячі кілометрів. Україну сутінки не накрили.
Володимир Єфименко, директор астрономічної обсерваторії КНУ ім. Тараса Шевченка:
- Почалося сонячне затемнення на Західному узбережжі Індії. Попадали зокрема Непал, Бутан, Бірма, і далі по території Китаю проходило. Головне місце спостережень планувалось, що це буде Шанхай.
Проте тут на туристів і любителів астрономії чекало розчарування. Унікальне видовище зіпсувала погана погода. Тож охочим побачити, як Сонце зникає серед білого дня, доведеться зачекати принаймні століття. В Азії до рідкісного астрономічного феномену готувалися ретельно. Окуляри та захисні скельця для очей стали найходовішим товаром.
Астрономи застерігають: дивитьсь на Сонце незахищеним оком не можна. Окуляри не рятують, треба використовувати захист: засвічену фотоплівку чи закопчене скло. А найкраще - ось така астрономічна плівка. Через неї можна побачити фотосферу Сонця.
Щороку буває мінімум 2 затемнення. Вони всі розраховані до 5000-го року. Наступного разу Сонце повністю зникне 11 липня 2010, але побачити це можна буде хіба що в Тихому океані.
Зазвичай таке видовище хоче побачити якомога більше людей. І кілька років тому арабські телеканали навіть транслювали затемнення у прямому ефірі з даху одного з хмарочосів Бейрута.
Утім, від затемнення до затемнення багато людей сприймають це явище у паніці. Так, у Китаї переляк вгамовували на державному рівні. Тамтешня канцелярія Державної ради розсилала заспокійливі повідомлення китайцям. Причому робили це не тільки по телебаченню і через газети, а й також в інтернеті і СМС.