"Уроки французької". Система вищої освіти Франції
Ми продовжуємо серіал "Уроки французької". Сьогодні розповімо про сучасну систему вищої освіти Франції. Вона унікальна і кардинально відрізняється від української. Наприклад, держава на потреби вищої освіти у Франції щороку виділяє майже 24 мільярди євро. Це на два мільярди більше за бюджет України! Французи просто не розуміють, як це - фінансувати освіту за "залишковим принципом". Підхід розвиненої держави вивчав Роман Бочкала.
Роман Бочкала, журналіст:
- Цей діамант коштує 50 тисяч євро. Приблизно стільки ж коштує п’ятирічне навчання одного студента у Франції. Однак самі студенти як правило платять не більше 300 євро на рік. Усе інше компенсує держава.
Важко повірити, але це так - запевняє Ганна - українка, що навчається в одному з французьких університетів. Що бідніша родина, з якої походить студент, то менше він платить. Французи та іноземці мають однаковий статус, а це - субсидії на проживання, знижки на транспорт, харчування й дешеві квитки до кіно і музеїв.
Ганна, студентка з України:
- Тут я особисто взагалі не плачу за освіту, то для мене відкривається тут набагато більше можливостей. Тому що в Україні, які б в тебе не були доходи ти все рівно платиш повну суму.
Французька система вищої освіти тримається на двох китах: університетах і приватних школах - їх називають "грандикьоль". Дипломи - рівнозначні, але шлях до них різний. Університет - це три роки поглибленої теорії, а потім іще два - практичних занять. Школи - це спочатку дворічна підготовка, а відтак - три роки поглибленого навчання. І все - ти магістр. Далі - три роки докторантури, але це вже за бажанням.
Усі французькі університети - державні, каже віце-президент одного з них Аннік Вайнер. Завдяки цьому кожен француз має доступ до вищої освіти.
Аннік Вайнер, віце-президент Університету №11:
- Це дуже важливо, що усі університети державні. З одного боку, це допомагає провадити державну політику в галузі освіти і дає фінансування для багатьох досліджень. З іншого боку, це вільний доступ до вищої освіти, бо у Франції не існує вступних іспитів до університетів.
А от вищі школи - приватні. Однією з найвідоміших вважається Політехнічна. Її представник Сесіль Вагіру пояснює: університети роблять ставку на розвиток науки, тож вони радше теоретичні. Школи ж - для практиків, бо всі вони спеціалізовані.
Сесіль Вігуру, відповідальна за партнерські програми Політехнінчої школи з Україною:
- Після закінчення нашої школи ви можете іти працювати в будь-яку приватну компанію чи у державні установи, і вам усі будуть раді. Бо диплом приватної школи - це гарантія того, що студент уже готовий до роботи, а не просто має знання.
Тенденція останніх років - інтеграція між університетами та приватними школами. Яскравий приклад - Сьянс По. Цей навчальний заклад - державний, але фінансується за рахунок приватних джерел. До речі, саме тут навчався Жак Ширак, він - ліворуч на знімку. Ще одна новація - заохочення іноземних студентів. Для них у Франції безліч різноманітних стипендій.
Етьєн Казен, Координатор сектора східної Європи та близького Сходу агенції "Кампусфранс":
- Франція - велика держава, а тому має потребу в формуванні добрих взаємин із молоддю різних країн, що безперечно легко зробити саме через навчання іноземних студентів у французьких закладах. По-перше, повернувшись додому, ці молоді люди не втрачатимуть контакту з Францією. По-друге, французька молодь чимдалі менше цікавиться науковою роботою. Тому для французької науки дуже важливий приплив молодих дослідників.
Аби на студентській лаві всі були рівні, французький уряд запровадив спеціальну програму, розповідає її директор Жан-Пьєр Тротіньйон. Це і безкоштовні мовні курси, і подорожі країною... Задача максимум, аби, скажімо, українець відчув себе у Франції як вдома.
Жан-П'єр Тротіньйон, директор проекту "Н+І":
- На мою думку, головна проблема закордонних студентів - це звичайно мовний бар’ер. Але також є проблеми культурної інтеграції та різниця у методах навчання. Але все це можна подолати. Саме тому і була створена програма "Н+І".
Щороку по знання до Франції їде близько 400-т українців. Загалом тут близько півтори тисячі наших студентів. Утім, слово "наших" - доволі умовне, бо повертаються далеко не всі.
З Франції, Роман Бочкала, Владлен Ноль, К1.
Та і навіщо повертатися. Така цифра - на кожного студента французький уряд виділяє 10 тисяч євро на рік. І це стосується навіть іноземців! Завтра дивіться наступний сюжет про вищу освіту у Франції. Мова піде про університети.