Музика, яка пробуджує спогади. Частина 2. Кращі вітчизняні пісні про кохання ХХ сторіччя
Минулого разу ми познайомили вас з кращими закордонними піснями про кохання ХХ сторіччя. Але не варто забувати про те, що і в нашій країні музиканти створювали чудові твори. Сьогодні ми пропонуємо вашій увазі добірку кращих вітчизняних пісень про кохання того ж періоду.
1. "Червона рута" - Софія Ротару
На західній України існує легенда про квітку з червоними пелюстками, яка росте в карпатських лісах. Той, хто її знайде та зірве, обов’язково буде щасливий у коханні. Але самій співачці Софії Ротару не потрібно було шукати цю квітку – її шлюб з Анатолієм Євдокименко був на рідкість щасливим. А починалася ця історія кохання дуже романтично. Євдокименко закохався з першого погляду в фото співачки, яке було опубліковано на обкладинці журналу. Євдокименко розшукав дівчину, про яку міряв та добився її взаємності.
2. "Баллада о любви" - Володимир Висоцький
Володимир Висоцький написав "Балладу о любви" та ще кілька композицій для фільму режисера Сергія Тарасова "Стріли Робін Гуда". Точніше, як казав сам Тарасов, не Висоцький писав пісні для фільму, а картину знімали під його пісні. Але ж, враховуючи те, що Висоцький був у немилості серед високопосадовців у Держкіно, усі його композиції вимагали вирізати. Пізніше режисерові вдалося використати деякі з них в картині "Балада про доблесного лицаря Айвенго", але він визнав, що в "Стрілах Робін Гуда" вони звучали органічніше.
3. "Лебединая верность" - Євген Мартинов
В житті співака, який першим виконав пісню про лебедину вірність, багато було пов’язане з Україною. Він виріс та почав свій творчий шлях у місті Артемівську, зустрів кохання свого життя, коли був у Києві на гастролях. Його майбутня дружина Евеліна була киянкою та прийшла на концерт улюбленого співака, після якого вони й познайомились. Через рік закохані одружилися й були щасливі багато років аж до трагічної смерті Мартинова.
4. "Эхо любви" - Анна Герман
Євген Матвєєв, режисер фільму "Доля", для якого була написана пісня, з самого початку знав, що виконувати її повинна Анна Герман. Співачка приїхала до Москви записувати пісню в дуже важкий для себе період життя – лікарі знайшли в неї рак. Як пригадує Матвєєв, пісню довелося записувати декілька разів, оскільки оркестр постійно збивався з ритму. Коли він зрозумів у чому річ, його серце стиснулося – жінки-оркестрантки, коли чули голос співачки, яка начебто прощалася з життям, починали плакати.
5. "Не отрекаются любя" - Алла Пугачова
Зі слів Алли Борисівни, це єдина пісня, під час виконання якої у неї на очі навертаються сльози. "Багато років вона була головною у моєму репертуарі", - зізналася співачка та додала, що композитор Марк Мінков за цю пісню заслуговує на нобелевську премію.
6. "Я тебя никогда не забуду" – з рок-опери "Юнона і Авось"
Трагічна історія кохання російського дипломата Миколи Рєзанова та юної доньки губернатора Каліфорнії Кончіти уперше була поставлена на сцені театру "Ленком" у 1981 році. І ось вже тридцять років у слухачів біжать мурашки по шкірі, коли вони чують перші хвилюючі рядки з пісні "Ты меня на рассвет разбудишь" у неповторному виконанні Миколи Караченцова.
7. "Ищу тебя" - з к/ф "31 червня"
"Ищу тебя", як і інші жіночі партії у фільмі "31 червня" Олександр Зацепін писав спеціально для Алли Пугачової. Однак, після фільму "Жінка, яка співає" співачка та композитор посварилися, тому Зацепіну довелося шукати нову виконавицю. Першою претенденткою була Жанна Рождественська, але вона не пройшла проби. Пісня у виконанні Тетяни Анциферової сподобалася композитору, але її не затвердила художня рада. В результаті, пісню у фільмі виконала починаюча співачка Ксенія Георгіаді. Потім цю пісню багато разів переспівували, але, чомусь, лише жінки, не зважаючи на те, що в ній немає виключно жіночих слів. Проте, є імовірність, що коли-небудь ми почуємо цю пісню у чоловічому виконанні.
8. "Позвони мне, позвони" - з к/ф "Карнавал"
Композитор Максим Дунаєвський розповідав, що режисер фільму "Карнавал" Тетяна Ліознова неодноразово відкидала варіанти пісні "Позвони мне, позвони". І тільки шоста версія задовольнила Ліознову. Дунаєвський полегшено зітхнув і, звичайно ж, не став зізнаватися в тому, що насправді це був перший варіант, який він пропонував їй з самого початку.
9. "Двадцать лет спустя" – Юрій Антонов
У 80-тих роках пісні Юрія Антонова були неймовірно популярні, кожна з них миттєво ставала шлягером, а він сам був одним з найбільш оплачуваних артистів у Радянському Союзі. Щомісячно він отримував 15 тисяч карбованців (неймовірні гроші на ті часи) тільки від продажу платівок, які виходили мільйонними тиражами. При цьому співак не міг навіть дозволити собі купити квартиру, тому що в той час у Москві одна людина мала право лише на 12 квадратних метрів житлової площі.
10. "Две звезды" – Алла Пугачова та Володимир Кузьмін
В 1984 році гурт Володимира Кузьміна "Динамік" був дуже популярним. Один з радянських журналів навіть написав, що в нашій країні дві зірки – Пугачова та Кузьмін. Пугачову зацікавила ця друга і вона приїхала подивитися на неї в Ленінград на концерт "Динаміка". Після концерту Кузьміна представили Пугачовій. "Алла, - подала руку співачка. – А у нас з вами абсолютно однакові зачіски". Так почався короткий, але яскравий роман, завдяки якому й з’явилася пісня "Две звезды".
11. "Под небом голубым" – Борис Гребенщиков
Для більшості слухачів ця пісня міцно асоціюється з Борисом Гребенщиковим та фільмом "Аса". Проте, мелодію пісні було написано зовсім іншими людьми і свій початок вона бере в музиці лютні XVI сторіччя. А у 1972 році поет Анрі Волхонський написав вірш "Над небом голубым". Гребенщиков почув пісню випадково, і вперше виконав її на концерті в Харківському університеті в 1984 році, пошкодувавши, що навіть не знає, хто її автор.
12. "Ланфрен-Ланфра" – Михайло Боярський
У книзі, за якою знятий фільм "Гардемарини, вперед!" Шевальє де Брільї – досить похмура та неприваблива людина. Натомість, у виконанні Боярського цей герой вийшов настільки яскравим та харизматичним, що більшість жінок після перегляду фільму не розуміли, як могла Анастасія Ягужинська відмовити йому та обрати іншого чоловіка?