11 найцікавіших різдвяних традицій у різних країнах світу
"Вони пролетіли швидко, ці дні, пронизані ароматом соснових гілок і різдвяної ялинки, в мерехтливому сяйві ялинкових свічок, блискіток та мішури, - пролетіли як уві сні, де кожна хвилина життя дорівнює одному удару сердця"
(Маргарет Мітчелл, "Віднесені вітром")
Нам здається, що кожна людина прагне привнести в своє життя якомога більше радості. Чи не цим пояснюється, що ми так охоче відзначаємо нові свята? Ще кілька років тому мало хто з нас відзначав День святого Миколая або Католицьке Різдво, але зараз ми чекаємо на них менше, ніж на наш улюблений Новий рік. Сьогодні ми пропонуємо вам познайомитися з різдвяними звичаями в різних країнах світу. Як знати, можливо хтось навіть захоче втілити їх у життя?
1. Англія
В Англії досі зберігся старовинний звичай прикрашати будинок гілками гостролиста та плюща. А над дверима вішати гілочку омели. Раз на рік, напередодні Різдва, чоловік має право поцілувати будь-яку дівчину, яка зупинилася під цією вічнозеленою рослиною. Оскільки таке трапляється рідко, один англієць навіть пішов на хитрість - він прикрасив гілочками омели дзеркало в своєму будинку, щоб мати можливість цілувати всіх дівчат, які чепуряться біля нього.
2. Чехія
У Чехії Різдво вважається найсприятливішим часом, щоб зазирнути в майбутнє і дізнатися свою долю. Незаміжні чеські дівчата на початку грудня ставлять у воду гілку вишні. Якщо вона зацвіте на Різдво - значить, у новому році дівчину чекає заміжжя.
3. Мексика
У Мексиці Різдво настільки шановане свято, що вже з середини грудня багато мексиканців припиняють ходити на роботу. Вони готуються до свята, проводять час з сім'єю, відвідують рідних і друзів. 16 грудня починається урочистий хід, який символізує біблійну історію про те, як Марія і Йосип з немовлям Ісусом шукали собі нічліг. Учасники процесії йдуть містом із запаленими ліхтариками і стукають у двері кожного будинку. А на Різдво мексиканці обов'язково б'ють тарілки - на щастя і на знак закінчення старого року.
4. Іспанія
В Іспанії є багато різноманітних регіонів, в кожному з яких свої звичаї, культура, навіть мова. У Каталонії, наприклад, існує незвичайна різдвяна традиція - "годування" різдвяної колоди. За два тижні до свята, колоду вкривають ковдрами і починають її "пригощати" - підкладають під ковдри фрукти та солодощі. А в різдвяну ніч її кладуть біля каміну, і маленькі діти починають бити по ній палицями, "вибиваючи" таким чином для себе подарунки.
5. Словаччина
У Словаччині, як і в Чехії, на Різдво теж люблять ворожити. Що, втім, не дивно - довгі роки мешканці цих двох країн проживали в одній державі. Тут обов'язково готують традиційний святковий пудинг, ложку якого зачерпує найстарший чоловік у сім'ї і підкидає до стелі. Вважається, що чим більше їжі прилипне до стелі, тим благополучнішим буде наступний рік для всієї родини.
6. Франція
У нашій країні хороші діти отримують на Новий рік подарунки від Діда Мороза, а французькі дітлахи - на Різдво від людини на ім'я Пер Ноель. Подарунки він кладе в дитячі черевички, які малюки з вечора залишають біля каміна. У Пер Ноеля є суворий напарник, якого звуть Пер Фуетар, він нічого не дарує, а навпаки - карає різками дітей, які погано себе вели.
7. Фінляндія
У Фінляндії є різдвяна традиція, схожа з нашою пасхальною. Увечері після церковної служби в цей день прийнято ходити на цвинтар, поминати померлих і приносити на їхні могили свічки та ялинові вінки. А за обіднім столом подають кашу, в якій захований мигдальний горішок. Той, кому він дістанеться, повинен заспівати пісню.
8. Норвегія
У Норвегії на Різдво прийнято ховати подалі мітли, швабри та віники. Адже норвежці досі вірять, що напередодні Різдва по землі ходять відьми, чорти та інша нечисть. Ось і ховають подалі все на чому якась відьма, не дай Бог, захоче політати.
9. Італія
А ось в Італії відьом навпаки чекають з нетерпінням. Точніше, одну добру відьму на ім'я Бефана. Саме вона, а не Санта-Клаус приносить подарунки дітям у цій країні. Існує легенда, що коли волхви несли дари для немовляти Ісуса, вони покликали Бефану з собою. Бефана тоді не мала ніякого уявлення, про кого йде мова, та й зайнята була, тому ввічливо відмовилася супроводжувати волхвів. Про що пізніше дуже пошкодувала. І тепер кожного року вона приходить у домівки італійців з подарунками в надії побачити Ісуса.
10. Німеччина
У деяких регіонах Німеччини є дуже цікаві різдвяний звичай - 26 грудня ходити в гості, щоб похвалити гарно прикрашену ялинку. Ця традиція так і називається - "Хвала різдвяній ялинці". Гість вихваляє ялинку, а господар пригощає його чаркою міцного напою і чимось смачненьким. Що й казати, хороша традиція - провідав кількох друзів і можна цього дня вже нічого не готувати.
11. Україна
Виявляється, в католицьких районах України також є незвичайна різдвяна традиція. Кажуть, на Західній Україні, в одному з селищ, жила колись бідна вдова зі своїми дітьми. Коли ж настало Різдво, їй нічим було прикрасити ялинку. Сумні діти полягали спати, а вранці, прокинувшись, побачили, що все дерево прикрашене павутиною із золота та срібла. З тих пір з'явився звичай, ховати серед гілок ялинки павутиння. Вважається, що того, хто його знайде, чекає в новому році щастя та процвітання.