Східне узбережжя Кримського півострова обвалюється під впливом води та вітру
Крим іде під воду. Східне узбережжя півострова обвалюється під впливом води та вітру. Потрібні укріплювальні роботи. Однак їх не проводять.
Скільки Крим щорічно втрачає землі, теж ніхто не рахував. Вчені б’ють на сполох, бо процес обвалу берегів незворотний. Як тоне сонячний півострів, бачив Роман Бочкала.
Ось так Крим втрачає свою дорогоцінну землю. Берег настільки крихкий, що варто лише натиснути… Свою справу робить природа. Вітер руйнує берег зверху, а вода підточує його знизу.
Берег нагадує стіну фортеці. Ось тут його висота сягає 20-ти метрів. А це вже падають дерева. На пам’яті цієї бабусі вода з’їла 50 метрів суші.
Олександра Максименко, мешканка с. Предмостне:
- Камень водa точит, а это же земля, тем более глиняная. А там вообще боишься даже идти над краем - как станешь, так и провалишься.
Далі наша машина не змогла проїхати, - дорога пішла під воду. Усюди товстелезні тріщини. Для жителів села Предмостне, що поруч із Сивашем, це вже звична картина.
Микола Грищук, мешканець с. Предмостне:
- Я на машине работал, ездил над этим. А теперь там не проедешь, теперь там поле, а дорога провалилась.
Берег обвалюється на північно-східному узбережжі Криму. Це територія Джанкойського та Нижньогірського районів. Йдеться про сотню кілометрів берегової лінії, яка омивається затокою Сиваш.
Найбільше потерпає від лиха Медведівська селищна рада. Ось карта її земель. Берег вже зовсім не такий, як намальовано. Місцева влада не в змозі самотужки врятувати узбережжя. Тому чекає на допомогу від держави.
Зінаіда Тополян, секретар Медведівської селищної ради:
- Этот вопрос нужно решать на уровне государства. Нужно подключать и специалистов, и институты. Сами мы ничего не сделаем. Нужны бюджетные деньги. И решать как проблему? Дамбы строить? Берег у нас очень высокий в селе Предмостном. И он уходит, и земли пахотные вот-вот могут уйти под Сиваш.
Це Київський інститут геологічних наук. В цьому році тут закінчили розробку державної програми укріплення берегів. Тепер її повинен затвердити Кабінет міністрів. Однак цього замало, каже професор Михайло Демчишин. За програмою, аби врятувати береги Криму та інших регіонів України, потрібно три мільярди гривень.
Михайло Демчишин, завідувач відділу інженерної геології:
- Вся біда в тому, що програму затвердять, а потім коли треба фінансувати конкретні об'єкти, то все - грошей не вистачає і так далі.
Способів збереження берегу декілька. Перший - встановлення підводних хвилерізів, другий - буни, які теж зменшують силу води, ще один спосіб, найдорожчий - зміна ландшафту.
Коли затвердять Програму укріплення берегів - невідомо. Тож кримчанам залишається з острахом дивитися у бік моря.
Олексій Лазоркін, мешканець с. Предмостне:
- В случае чего - пойдет вода и затопит село сразу.
Роман Бочкала, Володимир Дєдов, К1