Головна Мапа сайту Контакти
RSS
14 жовтня 2008
Один день. Україна

На Хортиці проходить Міжнародний фестиваль козацьких бойових мистецтв

21:07

Найбільш шанованою Покрова була серед українських козаків, які вважали її своєю захисницею. Нащадки запорожців щороку збираються на Хортиці, аби відзначити це свято. Цього року на Запорізькій Січі справжнє грандіозне побоїще - тут зійшлись лава на лаву козаки. Знову махають шаблями, б'ються на палицях та демонструють вправне поводження з конем на скаку. Показують, як гартувати тіло. Усе - як і за часів справжньої козаччини. Це на острові Хортиця проходить Міжнародний фестиваль традиційних козацьких бойових мистецтв. Із Запорізької Січі - Веніамін Трубачов.

Веніамін Трубачов, журналіст:

- Ось така шабля - невід'ємний елемент кожного справжнього козака. Вона завдовжки більше метра і повністю залізна. З нею зручно як захищатися, так і нападати на ворога.

На таких же шаблях змагаються два козаки. Бій справжній, без імпровізацій, щоправда, вбивати нікого не будуть. А ця козацька вправа називається млин. Завдяки такій техніці володіння зброєю можна битися з кількома противниками одночасно.

Руслан Калиняк, учасник фестивалю:

- Сама техніка дуже цікава, дуже гарна, ти завжди тікаєш з лінії бою. Тобто немає, як у карате, жорстких блоків, а є просто м'яка обкатка, відход, і далі - праця.

Бій лава на лаву - найбільш видовищний. Правила прості - козаки шикуються у дві лінії і після сигналу нападають один на одного.

Хто перший відступить за умовну лінію - той і програв. Але за звичаєм, як ворожнечі, так і переможених між козаками не буває. Після бою обов'язково братаються.

Михайло Харьковой, учасник фестивалю:

- Є спеціальні вправи, які потрібно робити кожного дня, щоб міцніло тіло, міцніли м'язи - і тоді навіть менший за розміром чоловік може перемогти.

Ви зараз бачите ці вправи. Вони називаються "кремінь" - загартовують внутрішні органи та м'язи. Козаки зараз показують, як можна розламати палиці об тіло та ходити босими ногами по склу. А для того, щоб так розколоти брилу на животі, треба не один рік тренувань.

Збити списом шапку та підійняти її з землі на скаку, поводитися з шаблюкою на коні як з іграшкою - це вищий пілотаж. Але починається усе з простого.

Олег Лукомський, учасник фестивалю:

- Діти приходять, починають з танців, акробатики, гімнастики. А пізніше вони переходять до українського рукопису - спас. Коли вони цим оволоділи, то підходять до вивчення бойового мистецтва зі зброєю - палицею, ножем, нагайкою. Потім інше - психофізичні властивості.

Владислав займається бойовим гопаком більше року. А ціпок узяв до рук лише місяць тому. Свою майстерність відточує кожного дня. Зараз демонструє вправи, які називаються "метелиця" і "веретено". Вони й у буденному житті допомагають.

Владислав Зеленецький, учасник фестивалю:

- Ціпком не вдавалось, бо не завжди ціпок є під рукою. А от коротенька палка, замість шаблі - вона завжди є. Ідеш лісом, хтось причепивсь - дав по голові, якщо вмієш, і йдеш далі собі.

А ось ці хлопці шаровари та вишиванки не вдягають, вони у звичному для себе камуфляжі. Палиці і шаблі не носять - у них сучасна вогнепальна зброя. Українські спецслужби теж почали використовувати елементи козацьких бойових мистецтв. Що і продемонстрували на фестивалі.

Із Запоріжжя Веніамін Трубачов, Сергій Дубінін, К1

Телепрограма