Будинок майбутнього. Своє тепло
Завдяки сучасним технологіям будинок з автономним опаленням, світлом та водою можна побудувати навіть на відлюдді. К1 розпочинає серіал "Будинок майбутнього".
Вам хочеться мати власне житло подалі від цивілізації, але біля земельної ділянки не пролягають газові та водяні артерії чи немає ліній електропередач? Наші кореспонденти дізнавались, як жити в будинку, куди не приходять комунальні рахунки. Серія перша. Своє тепло.
Дарина Горова, журналіст:
- У цей київський будинок не приносять рахунків за газ. Опалення тут альтернативне. Підлога тепла, а стіни холодні завдяки енергії землі.
Про теплові насоси сім'я Бугайових дізналася випадково з інтернету. Опалювати будинок можна було і газом. Втім, його ціна нестабільна. Вирішили спробувати новинку: енергію землі можна використовувати завжди і безкоштовно. Насос виготовили шведи, а встановили латвійці. Процесом керував Остап Кучерук.
Остап Кучерук, директор підприємства, яке встановлює теплові насоси:
- Система давно відома, принцип дії - це, наприклад, побутовий холодильник: коли ми кладемо теплу їжу в морозилку, за деякий час холодильник відбирає теплову енергію, їжа охолоджується, а задня стінка холодильника стає гарячою. Тобто, ми гріємо кухню завдяки тому, що відібрали енергію і передали її в інше місце.
Щоб опалити будинок площею 230 квадратних метрів, бурили 4 вертикальні свердловини глибиною 55 метрів. По трубах циркулює незамерзаюча рідина. Вона опускається з температурою мінус 5 градусів, збирає тепло з ґрунту і повертається до теплового насоса з нульовою. Віддає енергію, знову йде в землю. Далі енергія розподіляється трубами в стінах і підлозі.
Катерина Бугайова, власниця будинку:
- Вот тут у нас находится собственно система теплового насоса, которая имеет очень много труб, у каждой свое предназначение.
Цей генератор - двоконтурний, він гріє воду та опалює будинок. Він виробляє 33 тисячі кВт на рік. У сауні, басейні, 4-х санвузлax, 3-х спальнях, 2-х вітальнях завжди 21 градус тепла.
Катерина Бугайова, власниця будинку:
- Работает эта система в зависимости от наружной температуры на улице. То есть, если поднимается температура на улице выше 24 градусов, значит, система летом включается на охлаждение. Она еще, кроме того, охлаждает нам воздух. И наоборот: при понижении температуры на улице до 8-ми градусов, автоматически включается подогрев воды в доме.
Провести в цей будинок газ коштувало б 10-12 тисяч доларів. За насос заплатили 20 тисяч. Але витрати щомісяця вдвічі менші.
Катерина Бугайова, власниця будинку:
- И уже мы год прожили с этой системой отопления и убедились, что в целом наши расходы за электричество оказались гораздо ниже, чем если бы мы платили и за электроенергию, и за газ.
Чи можливо освітити триповерхову будівлю за допомогою сонця та що робити, якщо його немає? "Своє світло" - друга серія "Будинку майбутнього". Дивіться 4 листопада о 21:30 в "Одному дні".
Дарина Горова, Ігор Антонюк, К1