Поромним лініям України виповнилось 30 років
У 2008-му виповнилося 30-ть років Чорноморським поромним лініям України. Все почалося у листопаді 1978-го з маршруту Одеса - Варна. Обсяги товарообороту сягали чотирьох мільйонів тонн. Однак на початку дев’яностих років перевезення зменшилися в десятки разів. Пороми могла спіткати доля багатьох кораблів, які продали за кордон або порізали на металобрухт. Втім, болгарський маршрут вдалося зберегти, а в останні роки до нього приєдналися інші рейси.
Першу радянську поромну лінію на Чорному морі повинен був відкривати особисто Леонід Брежнєв. Однак у ЦК вирішили, що підстаркуватий генсек не зможе піднятися по трапу цього гіганта. Пором "Герои Шипки" побудували спеціально для маршруту Одеса - Варна.
Олександр Федоров, прес-секретар судноплавної компанії "Укрферрі":
- Паромной переправе уделялось огромное значение, потому что и сами паромы были построены по заказу Министерства обороны, то есть одним махом сюда можно было кинуть сотню танков, которые могли быть доставлены в любую точку земного шара.
Допомогти військовим довелося і 99-го, коли почалася війна на Балканах. До колишньої Югославії українських миротворців доправив саме "Герой Шипки". Цей пором працює і зараз. З України до Болгарії - їхати майже добу - Герой може перевезти 108 вантажних вагонів, 90 трейлерів або 900 легковиків.
Роман Бочкала, журналіст:
- Це - паром Каледонія. Його маршрут Одеса-Стамбул-Одеса. Зараз ідемо до Туреччини.
Україна купила цей пором десять років тому у Франції. На борту не лише вантаж, а й близько сотні пасажирів. До їхніх послуг - бар і кают-компанія. Є супутникове телебачення, Інтернет. На борту багато іноземців. Селім з Іраку, навчається в Україні. Відкрите море бачить уперше.
Селім, житель Іраку:
- Как я был навреху и смотрел на море. И территорию я не видел. Это для меня интересно было.
Згідно з картою, зараз Каледонія біля берегів Румунії. Море неспокійне. Втім, шлюпок вистачить на всіх, запевняє помічник капітана Володимир Бендерук. До речі, у шторм пороми ніколи не виходять у рейс. Але й прогнозам не завжди можна довіряти.
Володимир Бендерук, другий помічник капітана:
- Была высота волны до 5-6 метров. Это бывает крайне редко. Но так вот получилось попали. По решению порта вышли, потому что прогнозы были успокоительные.
Цьому велетню немає рівних. Пором "Грейсфальд" - найбільший у світі у своєму класі. Він ходить до грузинських міст Поті та Батумі. Довжина суднА - 190 метрів. Це майже два футбольних поля.
Україна має чотири міжнародних поромних маршрути. Із Варни до Одеси везуть цигарки та алкогольні напої, зі Стамбула - одяг, із Деренжи - автомобілі, а з Грузії постачають мандарини, мінеральну воду і вино. З українських товарів попитом користуються металовироби і солодощі.
Невеличка таємниця: зараз ведуться перемовини про новий маршрут - до Греції.
Олександр Федоров, прес-секретар судноплавної компанії "Укрферрі":
- Это Пирей может быть или Салоники. Считают, что товарооборот покроет все расходы, связанные с органиазцией паромныъ перевозок. Но вот эта вот Шенгенская зона, различнео законодателсьтво, они пока не позволдяют реализовтаь этот проект.
Це вже Босфор. До стамбульського порту Каракьой якихось півгодини. Ця протока - серце морського шляху з Азії до Європи. Саме ця дорога вважається однією з найперспективніших. Українські пороми тут задніх не пасуть.
Олександр Федоров, прес-секретар судноплавної компанії "Укрферрі":
- Прирост товарооборота - 6 миллиардов долларов ежегодно. Сейчас идет большая борьба, кто станет возле этого транспортного пирога. В том числе и Украина.
Роман Бочкала, Сергій Дубінін, К1