Головна Мапа сайту Контакти
RSS
22 січня 2009
Один день. Україна

22 січня Україна відзначає День соборності

22:09

Схід і захід разом. 22 січня Україна відзначає День соборності. На честь 90-ї річниці злуки ентузіасти на мосту Патона утворили живий ланцюг, поєднавши правий і лівий береги Дніпра.

Водночас акція на Софійській площі - радше символічна, там зібралося всього кілька сотень людей. Офіційно нинішній День соборності відзначають з 1999 року.

Саме тоді напередодні проголошення незалежності живий ланцюг із мільйона людей об'єднав Україну від Києва до Львова.

Сам Акт злуки підписали 1919 року. Оригінал документа зберігся до наших днів. Як виглядає цей надзвичайно цінний документ і як до ідеї соборності ставилися рядові українці того часу - знає Маркіян Перетятко.

Це - одне зі сховищ центрального державного архіву вищих органів влади і управління України. У таких коробках тут зберігаються документи з початку минулого століття. Є тут і універсал директорії УНР, якому сьогодні виповнюється 90 років.

Неймовірно, але факт. Єдиний примірник цього документа зберігався в архівах упродовж усіх років існування радянської влади. Таких цінних паперів працівник архіву торкається тільки в рукавичках. На аркуші збереглася навіть сургучева печатка УНР із тризубом.

Владислав Берковський, дослідник історії УНР:

- Універсал злуки є єдиний на сьогоднішній день юридично збережений документ, який обґрунтовує єдність українських земель. Тобто, який передував, наприклад, постанові 39-го року про приєднання Західної України до Української РСР.

Ось так виглядали кордони УНР 1919 року. Точніше, такими їх бачила делегація Директорії на Паризькій мирній конференції, де підбивали підсумки Першої світової. Як бачимо, в межах тодішньої України не лише території сучасні, а й регіони компактного проживання українців на сусідніх землях. В тому числі на Кубані.

Владислав Берковський, дослідник історії УНР:

- Одна частина Кубані була українською, але було й змішане населення. Кубань все ж таки не виявила тоді бажання входити до складу України. В них був свій хутір, своє господарство.

Жителі різноманітних регіонів просили владу включити їх до української держави, іще починаючи з царських часів, себто задовго до того, як на Софійській площі в Києві зібрався люд, аби заслухати акт злуки.

В архівах історики знаходять численні звернення "дрібних" українців - вони збереглися дотепер.

Владислав Берковський, дослідник історії УНР:

- Відповідно до рішення тодішнього уряду Російської імперії, територія Слобожанщини була виключена з території України - у нас зберігся протест Харківської ради. Не лише українці, а все населення Харківщини - проти того, що територію Харківської губернії і всієї Слобожанщини виключено за межі української республіки.

Телепрограма