Головна Мапа сайту Контакти
RSS
25 лютого 2009
Один день. Україна

Земельні конфлікти у Криму не вщухають

21:14

Ми продовжуємо стежити за земельним конфліктом у Роздольненському районі - це західна частина Криму. Місцеве сільгосппідприємство "Дружба" три роки намагається повернути собі 150 гектарів землі. Райдержадміністрація незаконно виділила її  іншому підприємству. Те почало добувати каміння на цій ділянці, решту земель місцеві чиновники здали в суборенду. Власник же землі фактично позбувся на неї права.

Після виходу нашого сюжету, який до речі відзначили у конкурсі з протидії корупції - місцева влада, а також суд визнали, що права аграріїв таки порушили. Втім, селяни й досі не можуть назвати власну землю своєю.

Так виглядали поля "Дружби" півроку тому. Тепер замість кар’єра - купа землі. Ті, хто незаконно видобував каміння - припинили роботу. Але й селяни працювати досі не можуть. Вже третій рік вони виживають, хто як може.

Надія Умарова, мешканка с. Червоноармійського:

- Нигде никто не работает. Вот несколько человек работают здесь на частной мельнице, а остальные все сидят дома.

Суд визнав: ця земля - власність "Дружби". Але засіяти поля не вдається, каже голова сільгосппідприємства Олександр Данилюк. Тепер місцева влада вимагає переоформити документи на землю. Мовляв, вони застаріли.

Олександр Данилюк, голова сільгосппідприємства "Дружба":

- Какие границы наши, а какие не наши. Это не позволяет нам преступить к работе. Это является основанием для местного руководства в случае выхода за границы своих полей предъявить нам претензии. 

Чому документи треба переоформити - ми намагалися дізнатися у місцевому відділку земельних ресурсів. Але цього нам так і не пояснили.

Це знущання - коментують аграрії. Окрім рішення суду, "Дружба" має акт на право постійного користування землею, виданий ще десять років тому.

Олександр Данилюк, голова сільгосппідприємства "Дружба":

- За долгие годи сложившийся семейный подряд - несколько семей, фамилий - в регионе решают, кому можно трудиться, а кому нельзя. И не всегда для этого нужны законные основания. 

Роман Бочкала, журналіст:

- Це те ж землі "Дружби." Але пшеницю тут посіяло інше підприємство. ось тільки не зрозуміло: на яких підставах.

Підприємство, яке до цього незаконно видобувало каміння на землях "Дружби", мало на це згоду райдержадміністрації. Фермер Василь Корж, який посіяв тут зернові, теж узгоджував свої дії з владою.

Василь Корж, фермер:

- Я работаю с адмнистрацией. У них есть юристы, юридическая служба. Проверяют. 

Чому районна влада виділяла землю одному підприємству, в той час, як вона належить іншому, ми спитали у голови Роздольненської райдержадміністрації Володимира Тараторина. Наш прихід став для нього сюрпризом.

Фермер розраховував на підтримку, але голова райдержадміністрації повів себе іншим чином.

Керівник райдержадміністрації відхрещується від цього конфлікту.

Аби розібратися, хто винен, "Дружба" звернулася до місцевої міліції, але отримала таку відповідь.

Оксана Лисакова, юрист сільгосппідприємства "Дружба":

- Нам был дан ответ: в связи с тем, что этот вопрос неоднократно рассмтаривался ранее - в возбуждении уголовного дела отказано. 

Тож тепер, аграрії знову перед питанням: що робити далі. Цьогорічну посівну вони вже проґавили.

З Криму, Роман Бочкала, Василь Меновщиков, К1

Телепрограма