Антимонопольний комітет перевірить обґрунтованість цін на презервативи
Антимонопольний комітет зацікавився презервативами. Чиновники вирішили перевірити, чи обґрунтовано підвищили ціну на свою продукцію імпортери латексних виробів. Саме закордонні засоби захисту заповнили переважну частину українського ринку. Чому підскочили ціни на найбільш популярні марки "Виробу № 2" - з'ясовував Маркіян Перетятко.
Це - єдина в Україні фабрика, де виробляють презервативи. Тут же їх перевіряють на міцність.
Близько половини виготовлених тут кондомів ідуть на експорт. Це і врятувало фабрику від необхідності піднімати ціну.
Єжи Конік, власник фабрики латексних виробів "Перфект":
- Наші презервативи зараз добре продаються на європейському ринку. Тож сировину ми купуємо за отриману валюту. І не відчуваємо зростання курсу долара. І тому не маємо наміру підвищувати ціну в найближчі місяці.
Утім, у роздрібній мережі знайти презервативи українського виробництва - завдання не з простих. У цій аптеці - типова ситуація: на полицях - тільки імпортна продукція.
У той час, як вироблені в Україні презервативи займають менше п'ятої частини ринку, вартість цих упаковок за останні півроку зросла майже втричі. Імпортери пояснюють - збільшивши вартість продукції, перестрахувалися від коливань курсу гривні щодо долара.
Олег Жаров, директор з продажу компанії "Медком Україна":
- Мы отгрузили товар по одной цене. Если через неделю курс изменился, нам деньги придут по прежнему курсу. И мы уже на эту сумму, которую обязаны уплатить поставщику, мы попадаем на курсовую разницу. Это уже убытки, и мы ничего не сделаем уже. Поэтому мы хоть чуть-чуть страхуемся на курс "10".
Єжи Конік, власник фабрики латексних виробів "Перфект":
- Є простий прилад, який називається калькулятор - якщо починаємо на ньому рахувати, то побачимо - збільшення ціни нашими конкурентами неспівмірне з тим, що відбулося на ринку. Вона могла зрости на 50-70 відсотків. У деяких випадках - на сто. Але не на двісті-триста відсотків, що ми, власне, й спостерігали.
Зростання ціни на найпопулярніші марки презервативів призведе і до збільшення захворюваності на ВІЛ - прогнозують у фонді "АнтиСНІД". Та очікують, що найближчими часом у роздрібній мережі з'являться дешевші марки кондомів.
Павло Пімінов, директор з комунікації фонду Олени Франчук "АнтиСНІД":
- Там не такий широкий асортимент. Не такий великий вибір для різних забаганок, які можуть бути при використанні презервативів. Але для того, щоб себе захистити - ця функція абсолютно виконується.
Тим часом ринком кондомів зацікавились і в Антимонопольному комітеті. Там підозрюють, що імпортери правлять надто високу ціну.
Юрій Кравченко, перший заступник голови Антимонопольного комітету України:
- Звичайно, в умовах нестабільного курсу національної валюти вони закладають ризики, мабуть, не зовсім обґрунтовані, у ціну своєї продукції, яка у кінцевому вигляді заглядає в кишеню пересічних громадян України.
Перші результати дослідження ринку презервативів обіцяють оприлюднити у квітні. Імпортери планують заповнити прилавки альтернативним товаром - за нижчою ціною.
Маркіян Перетятко, Юрій Голубінка, Павло Лисенко, К1.