Українці стали відпочивати на батьківщині
Кого економічна криза не залишить без роботи - так це вітчизняні курорти! Українці стали менше їздити за кордон. Зате згадали про власні зони відпочинку.
Наприкінці зимового сезону ми спробували з'ясувати, чи побільшало туристів на гірськолижних курортах. І скільки грошей вони залишають в українських Карпатах. Відповіді на ці питання у Драгобраті шукала Дарина Горова.
Підніматися до гірськолижних спусків треба 30 хвилин крутою гірською дорогою. Легкова машина там не пройде, то ж на допомогу прибули радянські джипи - ГАЗи і ВАЗи
Для місцевих селян це чи не єдина можливість заробити. Тож узимку водії щоранку шикують у ряд свої позашляховики. ВАЗ піднімає до п'яти туристів. Одна поїздка коштує 150 гривень.
Ярослав Павлюк, водій, 13 років:
- Ну якщо рахувати по заробітку, то в гривнях лишився такий самий, а якщо в доларах, то звісно, що став менший, тому що ціна не піднялася порівняно з 2008 роком.
На полонині Драгобрат проживання і підйоми на бугелях подорожчали, але несуттєво. Втім, тут переконують: збитків однаково зазнають. У всьому винні стрибки валюти. В Україні для гірськолижного туризму нічого не виробляють. Тож лижі, сноуборди, запасні деталі до підйомників купують за кордоном.
Юрій Бідний, власник комплексу гірськолижних послуг:
- Придбання запасних частин до канатних доріг, ратраків - у євро. Тому нам на сьогоднішній день доводиться майже в два рази більше платити за ці комплектуючі запчастини за обслуговування дорогої техніки.
Усі нововведення на цей сезон він встиг провести ще до кризи, влітку. Але ні про який розвиток курорту на наступний рік уже не йдеться.
Ціни в цьому готелі порівняно з минулим роком зменшили. Двомісний номер із дворазовим харчуванням - 250 гривень. Але людей це не надто привабило. Власник планував добудувати ще один зал відпочинку, але зараз уже сумнівається, що вдасться.
Едуард Фріндт, власник готелю:
- Я рахую по людях: скільки приїжджало клієнтів, а скільки зараз не приїжджає. Якщо були постійні клієнти, могли приїхати 3-4 рази в рік, а зараз приїжджають тільки раз.
Найбільше тут туристів із Києва, але і чимало гостей із сусідніх країн. Ці чехи приїхали сюди вже вдруге. Але незадоволені: цього року значно дорожче, ніж торік. І український сервіс, як завжди, залишає бажати кращого.
Йозеф, турист із Чехії:
- Нам тут подобається. Так, сервіс не надто, але нам набридло їздити до Франції чи Австрії. Знаєте, там одне і те саме. А тут - щось інше.
А деколи на Драгобраті все залежить навіть не від держави - від погоди. Якщо сніг лежатиме до травня, як це часто буває, копійчину тут таки зароблять.
Із Закарпаття, Дарина Горова, Сергій Дубінін, К1.