Головна Мапа сайту Контакти
RSS
7 квітня 2009
Один день. Україна

Банки продають заставне майно боржників на аукціонах

22:05

Сердито і недешево - так на українських аукціонах продають заставне майно боржників банку. Зазвичай ціна конфіскованого чи заарештованого товару майже дорівнює ринковій вартості. Тож знайти двох охочих поборотися за лот - важко. Хто купує з молотка, та коли аукціонні ціни поповзуть униз - дізнавалася Тетяна Штан.

Створена Мінюст онлайн-система торгів арештованим та конфіскованим майном існує вже більше 2-х місяців. За цей час тут зареєстрували понад 2 тисячі лотів. Левова частка з них так і залишилася нереалізованими - через брак бажаючих.

У рядку "результати торгів" висновки однакові - "не відбулися". Знайти двох покупців на один товар вдалося тільки сьогодні. Чоловік та жінка боротимуться за право купити заставні вантажівку та напівпричіп.

Торги розпочалися, та вони не особливо жваві. Жінка майже без бою віддає чоловікові причіп - в результаті недовгих торгів ціна піднялася лише на півтисячі гривень. Щасливий власник підписує документи - за його підрахунками, від зекономив близько 30-ти відсотків вартості.

Віктор Решетник, переможець аукціону:

- Як почалася криза, почав брати участь в аукціонах. Ну ще тисяч на 10 можна було торгуватися.

Наступний лот пішов з молотка за накатаною схемою. Дві пропозиції від жінки - і чоловік знову переможець. На цьому торги закінчилися - купити наступні лоти охочих не знайшлося. На наступні півроку працівники аукціону прогнозують іще більше пропозицій.

Світлана Волосян, в.о. начальника відділу реалізації:

- Дуже багато зараз буде квартир на ринку, зараз підуть з аукціонів, банки арештовують і треба повернути кошти. Вона оцінювалася півроку, коли ціни на ринку були інші. Товари оцінюються по тій ціні, яка не реальна.

Між ринковою ціною та аукціонною банки сьогодні ставлять знак "дорівнює". Саме це, на думку експертів, і робить український торги недієвими.

Алла Кобилянська, дослідник Інституту економічних досліджень:

- Аукціони дійсно створені для тих фінансових установ, в яких вже є проблеми, які хочуть розв’язати їх у такий спосіб, продаючи заставу на аукціонах. Люди бачать, що на вторинному ринку можна купити дешевше.

Суттєвого зниження цін на заставне майно найближчим часом очікувати годі.

Алла Кобилянська, дослідник Інституту економічних досліджень:

- Буде певний тиск до зниження цін, якщо попит не зустрічатиметься з пропозицією, якщо буде дуже мало людей, але треба розуміти - банки знизять ціни на майно, але це буде несуттєвим, ціна не менша, ніж ринкова.

Віддавати майно дешевше за ринкову ціну банки почнуть не раніше, ніж наприкінці року - тоді експерти очікують пік повернення заставного майна.

Тетяна Штан, Павло Лисенко, К1.

Телепрограма