Головна Мапа сайту Контакти
RSS
7 квітня 2009
Один день. Україна
Розслідування:

Екожиття. Екологічно чистий одяг

22:04

К1 розпочинає серію сюжетів на екологічну тематику. Протягом тижня ми на практиці з’ясуємо, де утилізувати особливо небезпечне сміття, як виглядає екологічно чистий одяг, і що таке екологічно чиста їжа.

Сьогодні ми розкажемо про речі з натуральних тканин. Екологічно чистий одяг - це музейний експонат чи розкіш для пересічного українця? Сюжет Тетяни Козирєвої.

Виготовлення таких чобітків починається з верстата. Двохсотрічний раритет майстер придбав у знайомої бабусі за символічну суму - 100 доларів.

Це незвичайне взуття виткане з конопляної пряжі. У кожній парі замість шнурків - конопляні мотузки, груба устілка теж із конопель.

Олег Земнухов, взуттяр:

- А всередині ще є лляний брезент, а всередині полинові квітки. Квіти полину мають антисептичний вплив, нормалізують потовиділення.

Власноруч виткану тканину майстер фарбує тільки натуральними барвниками - кропивою, цибулинням. Навіть ґудзики - з екологічно чистого матеріалу, дерева чи кокосу. Підошва зі шкіри або корку. Конопляне взуття має антисептичні властивості - нейтралізує запах і поглинає вологу. Житомирський майстер виготовляє обуванку на всі сезони. Ось ці на осінь - просочені розчином конопляної олії, яка відштовхує воду і захищає від ушкоджень. Зимове - на овчині.

Олег Земнухов, взуттяр:

- Технології наших предків - вони найбільш екологічно чисті. Коли все вирощувалось біля хати, і льон чи коноплі з любов’ю оброблялись, вимочувались, вичесувались, і дійсно тканина виходила дуже високої якості. Покрас або відбілювання йшло тільки натуральним чином - на сонці з водою. А зараз, щоб вибілити ту ж саму тканину – лляну - це треба вже якусь хімію.

Леся Комаха, керівник відділу роздрібного продажу магазину льону:
 
- Самый экологически чистый лен - это лен, который не прошел обработку отбеливателем - на вид он серый, суровый лен.

Така тканина має бактерицидну дію, вбирає вологу і покращує кровообіг. Улітку в ній не спекотно, взимку вона зберігає тепло. Вироби з м’якого, тонкого, барвистого чи декоративного льону - не такі корисні, утім значно популярніші.

Леся Комаха, керівник відділу роздрібного продажу магазину льону:

- Покупают лен на постельное белье, потому что треть своей жизни мы проводим в постели, и очень важно, чтобы мы спали во льне, потому что он не собирает статический заряд, он обладает бактерицидными свойствами.

Лляний одяг доступний для середньостатистичного українця. Втім, якщо не влаштовує асортимент чи ціна готової продукції, можна і самому пошити. Тут вже є де фантазії розгулятися.

Леся Комаха, керівник відділу роздрібного продажу магазину льону:

- Допустим, у нас белая ткань начиная от 18 гривен - это полулен, крашене льны - 44 гривны за метр, то есть, допустим, люди себе набирают два метра на костюм - им нужно 80 гривен, чтобы пошить костюм. Готовые у нас начиная от 160 гривен - брюки, 190 - юбка и платья разных видов и фасонов, то есть от 160 и до 240 гривен.

Це вбрання втричі дорожче за аналогічне синтетичне. Зразково показова експозиція зі Швеції - ціла філософія життя. Еко-одяг не потребує частого прання і завдяки цьому носиться довше. Та нерідко отримує друге життя на секонд-хендах. Адже кожна нова річ - вичерпні ресурси Землі. Наприклад, на створення однієї пари джинсів потрібно стільки води, скільки одна людина споживає впродовж року.

Катерина Ботанова, програмний директор центру сучасного мистецтва:

- Якщо за 40 тижнів, поки росте бавовна, щотижня її обризкують пестицидами, то як можна потім казати, що кінцевий продукт є нетоксичний? Звичайно, він є токсичний. Потім її фарбують токсичними фарбниками – звичайно, вона є токсична. Органічна бавовна дає один урожай на рік, а не 3, відповідно, вона не потребує такої великої кількості хімікатів.

Органічна тканина виготовляється з мінімальною шкодою для довкілля і людей, які працюють на виробництві. Незважаючи на це, екологічно чистої бавовни у світі лише п’ять відсотків від загальної маси. Варто зауважити - річ із органічного матеріалу зовсім не обов’язково річ екологічно чиста.

Тетяна Козирєва, Сергій Дубінін, Сергій Єрьоменко, К1.

Уже завтра дивіться продовження серіалу "Екожиття". Друга серія - про особливо небезпечне сміття.

Який непотріб може зашкодити нашому здоров’ю, і як правильно позбутися такого сміття - про все це завтра о 21.30 у програмі "Один день".

Телепрограма