Світ за очі. Кам'яні могили
"Кам’яні могили" чи український Стоунхедж? Наша наступна історія - про одне з найзагадковіших місць України. Це "Кам’яні могили" - національний природний заповідник, розташований на межі Донецької та Запорізької областей.
Ще до Різдва Христового там жили скіфи, потім половці… І так до козаків. Про могили мало хто знає. Та й потрапити туди не так вже й легко. Однак нашій знімальній групі це вдалося. Ми продовжуємо серіал "Світ за очі". "Місто мертвих" бачив Роман Бочкала.
Дивлячись на ці хребти, важко повірити, що ці кадри зроблені в Донецькій області. Але це так. За оцінками вчених, два з половиною мільярди років тому тут був вулкан. Це каміння - залишки лави. Такі дивовижні форми створив вітер.
Віктор Сіренко, директор заповідника "Кам’яні могили":
- Вот это и есть следы выветривания миллионнов, сотни миллионов лет, которые сейчас на поверхности представляют отроги Донецкого кряжа.
"Кам’яні могили" - це природний заповідник національного рівня. Його директор Віктор Сіренко, здається, знає тут кожну травинку.
Тільки тут можна побачити таке розмаїття моху. Його тут сотні видів - від смарагдового, як футбольний газон, до жовтогарячого.
Чому власне "Кам’яні могили"? Кам’яні, бо каміння тут усюди, а могили - це кургани. Саме так стародавні племена називали свої захоронення. Ось бачите цю кротовину. Кургани мали подібну природу. Їх теж насипали. Звичайно, ритуальні пагорби були набагато більшими за розмірами. Іноді досягали десяти метрів заввишки.
Дослідження довели: кургани утворювали два кільця діаметром 9 та 18 кілометрів. Посеред них стародавні племена здійснювали ритуальні обряди. Дві тисячі років тому тут жили скіфи, а потім половці. Від них залишилися ці баби. Віктор Сіренко стверджує - вони мають цілющу силу. Аби торкнутися них, сюди приїжджають навіть з-за кордону.
Віктор Сіренко, директор заповідника "Кам’яні могили":
- Есть случаи, когда приезжают и по нескольку раз и говорят, что скульптура вот таким вот образом помогла и что после того, как человек обратился, у него сдвинулись с места дела, которые не решались раньше.
Після половців цю долину заселили монголо-татари. Саме тут відбулася історична "битва на річці Калка" із русичами.
Віктор Сіренко, директор заповідника "Кам’яні могили":
- Где-то вот здесь покоятся останки тел очень многих ратников. Здесь последний вздох приняли, последние минуты жизни провели выдающиеся сыны Киевской Руси.
За літописами, під час цієї битви загнув билинний герой Альоша Попович. Тож його прах покоїться десь тут. Воїни Поповича було дуже кремезними. Добірні бійці не мали мечів, а орудували дубинами.
Віктор Сіренко, директор заповідника "Кам’яні могили":
- Вот она такой могла быть. Возьмите два спичечных коробка или даже больше. Вы представляете, какая рука должна была быть?
Від одного богатиря до іншого. Саме тут, у цій маленькій капличці, зберігаються частки праху Іллі Муромця. Про це майже ніхто не знає.
Віктор Сіренко, директор заповідника "Кам’яні могили":
- Киево-Печерская лавра передает список Ильи Муромца с впаянными частичками мощей его. Вот там в воске находятся частички его мощей.
В усі часи це каміння притягувало до себе різні народи. А от туристів тут не дуже багато. Екскурсії бувають лише тричі на тиждень. Мовляв, велелюддя може вбити цю красу, створену мільйонами років.
З Донеччини Роман Бочкала, Володимир Дєдов, К1.