В Україні квітне японська вишня
В Україні квітне японська вишня. Цими днями у столиці Закарпаття зацвіли більше тисячі дерев. За блідо-рожевий цвіт сакури місцеві мешканці цими днями називають Ужгород містом наречених. Звідки там взялося японське дерево - знає Тетяна Штан.
Цього тижня в Ужгороді змінюють туристичні маршрути. Замість оглядати історичні будівлі гостей запрошують в адміністративний центр міста - тут розцвіла сакура.
Японські дерева в Ужгороді з'явилися 80 років тому. Їх тодішня чехословацька влада привезла з Відня. Виявляється, у Закарпатті та Японії клімат майже однаковий.
Андрій Мигаль, доцент кафедри ботаніки Ужгородського національного університету:
- Під час архітектурної розбудови здійснювали озеленення - основою була вибрана сакура.
Сьогодні у місті, за приблизними підрахунками, не менше тисячі екзотичних дерев. Японські традиції в Ужгороді поки що не прижилися - замість кількагодинного споглядання тут віддають перевагу миттєвому фото. Можливо тому, що й сакура українська трохи інакша - у японської менше пелюсток.
Андрій Мигаль, доцент кафедри ботаніки Ужгородського національного університету:
- Квіти сакур є махровими. Є ще одна умова - закарпатські квіти є стерильними, не дають плодів і насіння, розмножуються лише вегетативно.
Декоративна сакура вже 10 років не дає спокою художнику Антону Ковачу. Аби відтворити блідо-рожевий настрій міста, він щоразу шукає новий колір на своїй палітрі.
Антон Ковач, художник:
- Оці 2 кольори я купив, англійські елементи, цей колір, як би не старався, іншими не вийде.
Картини з сакурою розкуповують на ура. Замовляють навіть самі ужгородці - щоразу шукаючи нового ракурсу. Адже за буденними клопотами інколи й самі не встигають надивитися на рожевий цвіт.
Антон Ковач, художник:
- Сьогодні вперше малюю коло тюрми - мені смішно, що вибрав такий мотив.
Висадити такі дерева вже планують у кількох регіонах України. Щоправда, сакура - задоволення не з дешевих, один пагінець коштуватиме від 400 гривень.
З Ужгорода Тетяна Штан, Дмитро Поденко, К1.