Село і криза. Агровакансії
Вакантні місця для селян. У регіонах України з початком посівної з'явилася робота. К1 продовжує серіал "Село і криза". Сьогодні ми розкажемо, де і скільки можна заробити на полях. Куди фінансова криза погнала українських селян - знає Тетяна Штан.
Професіонали села рятуються від кризи - тут і досі не вистачає робочих рук, а ось знайти гідну зарплату важко.
Аби заробляти тисячу гривень на місць, Сергій подолав 800 кілометрів. На Волині всі фермерські землі розпаювали під власні господарства. Живі гроші у руках селян з'являться лише восени, а він уже має в кишені дві тисячі. Такий спосіб заробітку йому підказали односельці.
Сергій Пишу, бригадир тракторної бригади:
- Теж наші сюди приїжджали, і тут були на буряках, і ми дізналися і приїхали на трактори, на ремонти.
Безкоштовне житло, їжа - тут майже рай для заробітчан. Обробляти буряки та збирати врожай сюди незабаром приїде ще сотня волинян. 3,5 мільйона сільгоспвиробників щороку зменшують показники за безробіттям у графіках Державного центру зайнятості.
Володимир Галицький, директор Державного центру зайнятості:
- Вот видите, начиная с марта, идет сезонное снижение за счет сельских жителей.
Ось такими були потреби у робітниках торік. Найбільше вакансій пропонували у Вінницькій області: більше 5-ти тисяч низькокваліфікованих робітників, майже 800 трактористів-машиністів та 166 агрономів. Трохи нижчі показники у Кіровоградській, Черкаській та Херсонській областях. Найменше агровакансій - на сході та заході України.
Нині у Вінницькій області вже всі вакантні місця зайняті, а ось безробітних менше не стало. Тож місцевий Центр зайнятості викручується як може.
Володимир Галицький, директор Державного центру зайнятості:
- Что сделал Винницкий областной центр занятости - он заключил договор с польской службой занятости, им нужны люди на сельские работы, и порядка 3 тыс человек они будут отправлять в Польшу.
В інших регіонах, окрім сільськогосподарських спеціальностей, є ще й інші вакансії, та низька зарплата людей відлякує.
Володимир Галицький, директор Державного центру зайнятості
- Сегодня традиционно не хватает механизаторов, животноводов, врачей, учителей, и все это десятки тысяч вакансий.
У Мінагрополітики запевняють - робота в селі під час кризи не зникне, адже фермерських господарств не поменшає. У деяких областях їх кількість, навпаки, збільшується.
Олександр Куць, директор департаменту економіки Міністерства аграрної політики України:
- Якщо проаналізувати ці цифри по роках, то вони то збільшуються, то зменшуються, але не в таких межах. От збільшилася у Вінницькій, Закарпатській області, Луганській, Рівненській, Чернігівській - в цілому по Україні.
Агропромисловість сьогодні чи не єдина іде з плюсовими показниками. У першому кварталі селяни вже сплатили до Пенсійного фонду на третину більше, ніж торік.
Тетяна Штан, Дмитро Поденко, Іван Єрмаков, К1.