У Києві побили громадян Китаю
У Києві знову побили іноземців. Це зафіксували камери спостереження. Пошук нападників ініціювали журналісти "Одного дня". І цього разу хуліганів затримали. Хоча найчастіше жертви навіть не звертаються до міліції, не сподіваючись на справедливість. Тільки за останній місяць і лише у Києві сталося більше десяти нападів за расовою ознакою. Як правоохоронці розкривають такі справи і чи покарають кривдників - розслідування нашого кореспондента Веніаміна Трубачова.
Двоє громадян Китаю, чоловік та жінка, близько восьмої години вечора йшли цією вулицею, і раптово на них напали невідомі молодики. Били прямо ось на цьому місці. Зараз перелякані китайці відмовляються говорити як з журналістами, так і з працівниками міліції.
Бійка відбувається буквально на сходинках офісу програми "Один день".
Тож камера спостереження знімає увесь інцидент. Четверо хуліганів підбігають ззаду і починають без причини лупцювати громадян Китаю. Спочатку один із нападників б’є ногою по голові, за мить приєднуються інші. Напад триває секунд тридцять, допоки пляшкою не розбивають іноземцям обличчя. Лише тоді всі розбіглись.
Володимир Поліщук, речник ГУ МВС України у м. Києві:
- Вивчали маршрут просування цих молодих людей, стало відомо, що вони заходили до одного з супермаркетів, де купували пиво.
Ось це відео із супермаркету. Сюди молодики заходять за кілька годин до нападу. Міліціонери, переглядаючи зйомки камери спостереження у магазині, виходять на слід хуліганів. Потім звіряють із картотекою потенційних правопорушників і згодом затримують нападників.
Підозрюваний у побитті громадян Китаю:
- Я увидел, как ребята его начали бить, и тоже присоединился. Я понимаю, я после этого с друзьями этими мало общался, и я понял, что лучше так не делать.
Підозрюваний у побитті громадян Китаю:
- Ну я не бив, а нащо? То були скінхеди. Я не бив, був свідком.
Усіх молодиків беруть під варту, але одразу ж випускають під підписку про невиїзд. За ґратами залишається ініціатор нападу.
Підозрюваний у побитті громадян Китаю:
- Каждый делает это по-своему, кто там отдыхает, ну это у меня был второй случай, и это было все по пьяни. Некоторые свою злость так сбрасывают, у каждого там свои принципы.
Хлопець, підозрюваний у нападі, до рішення суду сидітиме у слідчому ізоляторі. А це може тривати кілька місяців. Зазвичай, у подібних випадках дають лише умовний термін.
Володимир Поліщук, речник ГУ МВС України у м. Києві:
- Всі вони неповнолітні учні вечірніх та денної форми навчання шкіл. Всі вони проходять по кримінальній справі за статтею 296, частиною другою, яка передбачає або обмеження волі терміном до п’яти років, або позбавлення волі терміном до чотирьох років.
Такі напади проходять як хуліганство, без расового підґрунтя. Але у багатьох випадках все ж таки є прояви ксенофобії. Таке трапляється здебільшого у Києві, а от що відбувається в регіонах - повної інформації немає.
В'ячеслав Ліхачов, керівник програми з моніторингу та аналізу проявів ксенофобії:
- В последний месяц, это с конца марта, мы наблюдаем подъем, увеличение числа преступлений на почве расовой ненависти, увеличение числа нападений и в Киеве, и по Украине в целом.
Громадяни Китаю, яких побили перед офісом телеканалу К1, дістали розсічення, гематоми та забиття, але гарантій, що подібні напади не закінчаться фатально, немає.
Веніамін Трубачов, Дмитро Поденко, Василь Меновщиков, К1.