150 років тому відправили перше повідомлення азбукою Морзе
150 років тому крапки і тире перестали бути лише знаками пунктуації. Із Вашингтона до Балтимора надійшло перше повідомлення, написане азбукою Морзе. Цей шифр лише на перший погляд вивчити неможливо, насправді - не так і складно. Хоча телеграф і поступився місцем радіо й телефону, але морзянку й досі вивчають - заради спортивного інтересу. Наші кореспонденти побували в єдиній в Україні дитячій школі з радіоспорту і з'ясували, як швидко вивчити азбуку Морзе.
Це уроки не стільки вистукування, скільки наспівування. На вицвілих плакатах - мнемонічні фрази, для кожної букви і цифри. В них склади з "А" та "О" - це тире, а решта - крапки. І замість зубрити азбуку Морзе - її наспівують.
Щоб вивчити, як азбукою Морзе передати назву каналу К1, потрібно запам'ятати кілька телевізійних слів. Ка-ме-ра - це для "К": тире, крапка і тире. І, наприклад, мі-кро-фон-по-став. Це для "Один" - крапка і чотири тире.
Старенький АДКМ - автоматичний датчик коду Морзе - вистукує ще не слова, а просто букви і цифри, іноді вперемішку.
Микола Великанов, викладач, старший тренер збірної України з радіоспорту:
- Прием смысловых текстов намного тяжелее для ребенка, он начинает читать, или даже если взрослый начинает читать, он перестает думать, какая же буква за этим идет.
У телеграфії швидкість - синонім майстерності. Рекорд Радянського Союзу - вловити триста знаків на хвилину - ще не побитий.
Із учнів зрозуміти цей писк може тільки один. Мовчазний Юра Олексієнко уже три роки поспіль - чемпіон України, може розчути до ста вісімдесяти знаків на хвилину. Майбутній радіотехнік свої успіхи пояснює посидючістю.
Юрій Олексієнко, чемпіон України з радіоспорту:
- Я ходил каждый день на тренировку, сидел, занимался по полчаса, по сорок минут.
Морзянка летить так швидко, що навіть звичайні букви записувати вже не встигаєш, переходиш на стенографію.
Юрій Олексієнко, чемпіон України з радіоспорту:
- Вот цифра два. Вот комбинация 3 и 6, в виде английской буквы с. вот комбинация в виде двойки и тройки. Прочерк - это восемь, кружочек - это ноль.
Єдина в Україні дитяча школа з радіоспорту тісниться у кімнатах, яким би не завадив ремонт. Тут виховали вісім заслужених майстрів спорту і вісімнадцять майстрів спорту міжнародного класу. Нові чемпіони достукуватимуться до світу на тих же радіостанціях. Апаратури купити не можуть - тільки ремонтують стару. Із нового устаткування в школі - хіба що шафи для нагород.