Головна Мапа сайту Контакти
RSS
21 липня 2009
Один день. Україна
Розслідування:

Реве та стогне. Дніпро та Київ - лише проблеми

21:12

Ми продовжуємо серіал "Реве та стогне". Говоримо про головну річку країни, її проблеми і біди. Практично весь берег Дніпра у столичному регіоні забудований маєтками. Дерева вирубують, риба дохне. А у воду скидають небезпечні відходи. Вони можуть потрапити у квартиру кожного киянина.

І сьогодні Веніамін Трубачов розповість, чим загрожує екологічне свавілля Києву. У дощову погоду вирушаємо оглядати русло Дніпра. На острові Великий, що розташований просто посеред річки, за законом не повинно бути жодного будинку. Натомість тут цілі поселення без будь-яких комунікацій. Нечистоти та сміття потрапляють у річку.

Валентина Дегтярьова, жителька острова Великий:

- Вот ямки вырыли, сожгли пластик сожгли, что не сожгли, значит закопали. Вот там стоит земленасос сверху и когда он работает в воде здесь купаться вообще невозможно, здесь такая грязь плывет, мусор всякий - вот вам и экология.

Такі земснаряди, що стоять біля берега, вимивають пісок із Дніпра. Усе б нічого, але коли вони працюють, відходи та бруд підіймаються на поверхню. А за кількасот метрів звідси в труби закачують воду, яка потім потрапляє в крани у київських квартирах.

Федір Судницин, еколог:

- Мы сегодня имеем качество воды при заборе 3-4 степени, а она будет 5-6 степени, то есть будет полное загрязнение и может привести к тому что водозаборы будут непригодны для обеспечение водой города Киева.

А це будинки заможних людей, що стоять за кількадесят метрів від води. Така забудова вбиває довкілля. Береги підпирають смуги бетонних плит. Тут викорчовують дерева, знищують траву та водорості. Як наслідок - вимирає риба і тварини.

Федір Судницин, еколог:

- Вдоль всего Днепра приближеного к городу Киеву примерно точно такие же постройки, где нет очистных сооружений, более того, возле реки Днепр где практически идет нерест у берега, идет загрязнение, идет застройка. И количество рыбы в реке уменьшилось, сортовой рыбы

Раніше річку очищували та поглиблювали. Навіть укріплювали береги. Але зараз вони обвалюються й через це річище може змінити напрямок. Тоді екологічна катастрофа неминуча.

Максим Герцог, дослідник річки Дніпро:

- Дуже багато масла, прямо мазут, при чому мазут не від кораблів, не від човнів, а це мазут, який використовують на виробництва, тобто там де будуються будинки, там де треба змащувати всякі деталі, перевезення, вантажівки, тобто нігрол, таке густе масло, яке фактично дуже складно зібрати і якимось чином вивезти.

І вже зараз у затоках повно мазуту, розбитого скла та відходів від будівництва. У прибережній частині столичної гідроелектростанції - дохла риба й гори пластикових пляшок. Саме звідси вода потрапляє у Дніпро, і весь цей непотріб пливе у столичний регіон.

Веніамін Трубачов, журналіст:

- Ця гребля єдина споруда, яка стримує київське водосховище. А це приблизно чотири кубічних кілометри води з радіоактивним мулом на дні. Якщо дамба не витримає такого тиску через повінь або мінімальну аварію - повністю затопить половину Києва.

Веніамін Трубачов, Павло Лисенко, Володимир Дєдов, К1.

Береги Дніпра від столиці забетоновані аж до Черкащини. Тут уже не гніздяться перелітні птахи, зникає риба, а шляхами Тараса Шевченка тепер їздять бульдозери. Чому покласти край будівельному свавіллю не може навіть державна екологічна інспекція, дивіться завтра у наступній серії "Реве та стогне".

Телепрограма