"Світ за очі". Маєток Муравйьових-Апостолів
Цього тижня наші репортери побували і на Полтавщині. Звідти надходять тривожні сигнали - час не шкодує місцевих пам'яток. А влада давно про них забула.
А між тим, саме у полтавському селі Хомутець розташований відомий маєток Муравйових-Апостолів. Свого часу, там збиралася інтелігенція, бував Чехов, свої сміливі плани там виношували декабристи. Історія маєтка - у серіалі "Світ за очі". Алла Щоличева бачила, як він виглядає сьогодні.
Це мода 18 століття - будувати маєток у формі орла, що розправив крила. Так і зробив російський дипломат Іван Муравйов-Апостол, пра-правнук українського гетьмана Данила Апостола, коли отримав Хомутець у спадок.
Від пишного убрання вітальні лишився тільки декор над вікнами. Та іменні герби. В кімнатах порожньо. Єдине, що добре збереглося - ось ця стеля з мореного дуба, яка прикрашала бібліотеку. Зроблена без єдиного гвіздка, вона тримається тут два століття.
Любов Кострубіна, історик, краєзнавець:
- Тут приїжджали з Києва і я умудрилася чутку по всіх пустить",що вони сказали, що стеля негодна, що вона збереглася на 30 відсотків, що вона побита шашелем і вона не представляє ніякої історичної цінності. її перестали ковирять.
Вигадками пані Любов і досі рятує унікальну стелю. Її кілька разів хотіли вивезти звідси. Навіть гроші за це пропонували. Лише тут, на другому поверсі, під шарами радянської фарби зберігся рідний паркет.
По ньому ступали Чехов, Пестель та Бестужев-Рюмін. Кімнати в маєтку вже давно перепланували. Раніше вони були меншими і прохідними.
Алла Щоличева, журналіст:
- Майже 200 років тому в цій парадній залі збиралася ся російська знать. Серед якої було багато майбутніх декабристів. Тут, у маєтку Муравйових-Апостолів влаштовували бали. На терасі стояв оркестр, в якому грали самі кріпаки. Іноді сюди виходили господарі, батько і син",щоб поспівати. Вони робили це настільки гарно, що дворові кидали роботу і слухали.
Навколо маєтку і досі шумить парк. Щоправда, алеї тут вже давно не у французькому стилі. Цьому дереву сто вісімдесят років, його посадив колишній господар Іван після декабристського повстання. Тоді він втратив трьох синів, а сам назавжди покидав країну.
Любов Кострубіна, історик, краєзнавець:
- Відїжджаючи з Хомутця на згадку про трьох своїх синів посадив цей дуб. З одного кореня найстарший, середній і найменший.
Викупити та відродити маєток хотів нащадок Муравйових-Апостолів. Пра-пра-пра-внук Кристофер зараз живе у Швейцарії. Він приїжджав в Хомутець кілька років тому. Тоді маєток виглядав краще ніж зараз, однак купити його не вийшло - через бюрократичну тяганину.
З Полтавщини Алла Щоличева, Дмитро Поденко, К1