Головна Мапа сайту Контакти
RSS
17 вересня 2009
Один день. Україна

Лічильник якості комунальних послуг

21:11

От, приміром, кошти можна вкласти у винаходи наших наступних героїв, аби втілити в життя їхню ідею. Розробку, про яку іде мова, на цьогорічному державному конкурсі - "Винахід року" визнали найкращою в столичному регіоні. Київські кібернетики вигадали систему, завдяки якій за комунальні послуги можна буде сплачувати залежно від їх якості, а не лише від кількості. Більше про винахід знає Маркіян Перетятко.

Маркіян Перетятко, журналіст:

- Коли вода у крані ледве тепла, або тече так слабо, що поки набереш ванну - вона знову стане холодною. Цього на звичайному лічильнику не побачиш.

Нам рахують тільки спожиті кубометри. Але вже є спосіб як підрахувати, скільки часу вода була неналежної якості і таким чином зменшити суму в платіжці.

Нова система контролює якість не лише водопостачання, а й більшості комунальних послуг. Спеціальні датчики мають фіксувати температуру і тиск води, тиск газу, напругу й частоту в електромережі. Окремий прилад переводить дані датчиків в електричний сигнал, фіксує час, протягом якого в мережі було відхилення від норми - і на основі цього вираховує коефіцієнт якості. Що більше відхилення і його тривалість - то менший коефіцієнт. А відповідно - і сума до сплати.

Залишилося втілити ідею в життя. Поки в Інституті кібернетики розробляють програмне забезпечення для першого приладу cистеми. Тестують мікропроцесор, який оцінюватиме якість постачання електроенергії. Переконані: таке обладнання буде цілком доступне для використання в кожній оселі.

Валентин Багацький, винахідник системи контролю якості комунальних послуг:

- Сейчас как раз такое время созрело, когда есть дешевые технические средства. Вот этот контроллер, который мы используем, он стоит 32 грн. Корпус стоит 42 грн. То есть, существуют все возможности для того, чтобы сделать дешевый прибор для контроля качества.

Завершити розробку пристрою кібернетики планують до кінця року. А ось фінансувати його масове виробництво, на думку вченого, мала би держава.

Валентин Багацький, винахідник системи контролю якості комунальних послуг:

- Деньги-то в основном сосредоточены в крупных организациях - государстве, организациях типа "Киевгаз", "Киевэнерго", а им это не нужно. Им это, наоборот - только помеха. А как быть потребителю обычному? Нужно дать человеку сеть, чтобы он сам ловил рыбу. То есть, поставить у него дома прибор, который бы его просто защищал.

Аби використання нової системи мало сенс - потрібні ще й зміни у системі комунальних тарифів. Адже поки від якості залежать лише тарифи на гарячу воду. За інші послуги платимо - тільки виходячи з кількості.

Маркіян Перетятко, Геннадій Анікеєнко та Сергій Єрьоменко, К1.

В останній історії до Дня винахідника ви дізнаєтесь - про український коллайдер. Як і мегаустановка у Швейцарії, винахід українських вчених може розганяти заряджені частинки. Завдяки цьому Україна могла би створювати надміцні й при цьому надлегкі матеріали. Але - ці роботи законсервовані. Докладніше - завтра у серіалі "Наука без життя".

Телепрограма