Головна Мапа сайту Контакти
RSS
21 вересня 2009
Один день. Світ

60 років тому було створено КНР

21:12

60 років тому "великий керманич китайського народу" - Мао Цзедун - оголосив про створення Китайської народної республіки. 1 жовтня в Пекіні було офіційно проголошено створення КНР. Відтоді Піднебесна пережила кілька народних кампаній, спрямованих на побудову зразкового комуністичного суспільства. Усі ці зміни позначилися на історії країни. Про найголовніші віхи в історії КНР - далі Одна історія.

КНР-60: "Великий стрибок" у голод

Так починався "великий стрибок" у соціалізм: Мао Цзедун та Йосип Сталін під портретом Леніна підписують угоду про дружбу співробітництво. У Китаї починають будувати комуни за прикладом радянських колгоспів. Утім, головне - індустріалізація. Наказ партії - обігнати Англію за виробництвом чавуну, - тож навіть селян змушували виплавляти сталь. А ось такими плакатами закликали знищувати найбільших шкідників сільського господарства - горобців. Через такі економічні дурниці в Китаї почався масовий голод.

КНР-60: "Культурна революція" - знищення інтелігенції

Ці фанатичні юнаки з червоними цитатниками Мао в руках, - прямують не вчитися чи будувати заводи, а шукати класових ворогів. 65-го року "Великий керманич" Мао Цзедун взявся до зміцнення особистої влади. Робилося це під приводом загострення класової боротьби, що фактично означало знищення політичної опозиції. Червоні загони хунвейбінів вдарили по інтелігенції, діячах культури і партійних працівниках. Їх б'ють і відправляють на перевиховання у віддалені селища. Згідно з лозунгом "знищимо пережитки старого", в Китаї зруйнували тисячі пам’яток архітектури і творів мистецтва.

КНР-60: Політика "реформ і відкритості" - ринковий соціалізм

Ден Сяопін, який прийшов до влади після смерті Мао, на власному досвіді знав, що таке культурна революція - його відправили на перевиховання на тракторний завод. 78-го року новий лідер оголошує курс "реформ і відкритості" та починає будувати в Китаї ринковий соціалізм. Цю ідеологію найкраще ілюструє вислів самого Ден Сяопіна: "Байдуже якого кольору кішка, головне, щоб вона ловила мишей". Тож економіку ставлять на ринкові рейки, однак за тотального контролю Компартії. Китай показує шалені темпи зростання ВВП і за 20 років перетворюється на "світову фабрику".

Телепрограма