10 правил здорового харчування
"Готувати потрібно не поспішаючи, з почуттям, з найсвіжіших органічних продуктів, і їсти з тими, кого любиш, за одним великим столом. Постійно прискорюючи ритм життя, ми позбавляємо себе самого життя." (Карло Петріні, засновник руху Slow Food).
1. Намагайтеся харчуватись різноманітно і збалансовано
Одні дієтологи радять відмовитися від жирів, інші категорично забороняють вуглеводи, напевно, є такі, що і білки недолюблюють. Але справа в тому, що нам необхідні абсолютно всі поживні речовини! За нестачі жирів погіршується стан шкіри, порушується обмін речовин, знижується імунітет. Дефіцит вуглеводів призводить до погіршення роботи мозку, метаболізму і стану здоров'я в цілому. Брак білків загрожує порушенням діяльності залоз внутрішньої секреції, змінами гормонального фону, ослабленням серцевої та дихальної систем, погіршенням пам'яті та надмірною втомою. Тому збалансоване харчування - це основа вашого здоров'я.
2. Прислухайтеся до свого тіла
Якщо у вас виникло раптове бажання з'їсти солоний огірок, не відмовляйте собі в цьому. Так само, нетреба пити приписаний вашим стоматологом літр кефіру, якщо він вам, як то кажуть, не лізе. Ваш організм набагато краще, ніж ви думаєте, розуміє, що вам потрібно, а що ні. Якщо вам хочеться певний продукт, значить, вашому тілу необхідні якісь речовини, що містяться саме в ньому.
3. Їжте частіше невеликими порціями
Такий спосіб харчування корисний не тільки для вашої фігури, але і для здоров'я в цілому. По-перше, постійні прийоми їжі покращують метаболізм. Організм звикає, що їжі завжди достатньо і перестає запасатись жирами. По-друге, невеликі порції їжі засвоюються набагато краще, не перевантажуючи шлунково-кишковий тракт, і допомагають підтримувати стабільний рівень цукру в крові. По-третє, якщо між прийомами їжі виникає занадто великий інтервал, в організмі людини починають вироблятися гормони, які стимулюють апетит. І чим більше проходить часу після останнього прийому їжі, тим апетит стає сильнішим. Якщо ж їжу приймати частіше, то ці гормони не встигають вироблятися, і у людини, яка потрапила за стіл, не виникне відчуття нестримного голоду.
4. З двох продуктів обирайте той, що зроблений з відомих вам інгредієнтів
Є такий анекдот: "Мама, а морозиво корисніше, ніж сосиски? - Зараз навіть покурити корисніше, ніж сосиски". Жарти жартами, але зараз і справді, на прилавках повно продуктів, про склад яких ми маємо дуже слабке уявлення. Принцип тут простий: шматок цілого м'яса краще, ніж готовий фарш, готовий фарш краще, ніж готова сосиска. Ми не закликаємо вас повністю відмовитися від ковбас і крабових паличок, зрештою, бувають ситуації, коли вони – найбільш оптимальний спосіб, щоб швидко перекусити. Але, коли є час на приготування їжі, перед тим, як обрати той чи інший продукту, просто поставте собі питання "а з чого він зроблений?".
5. У невеликих кількостях їсти можна все
Так, так, саме так! Ми запевняємо вас, що ніякої шкоди вашому здоров'ю та фігурі маленький шматочок торта не заподіє. А ось тотальна відмова від смачного, навіть у мінімальних кількостях, може негативно позначитись на вашому настрої, нервовій системі та навіть характері.
"Скільки себе пам'ятаю, завжди їм, що хочеться. Це не значить, що я постійно об'їдаюся - просто беру собі всього потрошку. Якщо морити себе голодом, ні про що, крім їжі, думати не зможеш. Я знаю таких людей, вони ходять вічно знервовані та нещасні" - Алесандра Амбросіо.
6. Не виснажуйте себе дієтами
Жорсткі низькокалорійні дієти змушують організм уповільнювати обмін речовин, розтягуючи жалюгідні крихти отриманої їжі на більш тривалий період. Коли ж ви повертаєтесь до звичайного режиму харчування, організм, який вже звик отримувати малу кількість їжі, відкладає її надлишок в жир. Ось чому після дієти, більшість не лише повертається до своєї початкової ваги, але і набирає нові кілограми. Але найнебезпечніше, що цей жир починає відкладаєтися не тільки на зовнішніх, а й на внутрішніх органах, що загрожує різними захворюваннями.
7. Ретельно пережовувати їжу
"Ретельно пережовуючи їжу, ти допомагаєш суспільству" - цієї мудрості нас давно навчили Ільф і Петров. Ми ж додамо, не лише суспільству, а й собі в першу чергу. Добре подрібнена їжа і перетравлюється набагато краще. Крім того, ретельне і тривале пережовування зменшує навантаження на серце і знижує ризик захворювань ясен. Скільки разів пережовувати, вирішувати вам. Але більшість дієтологів, йогів, суфіїв і шанувальників аюрведи називають числа в діапазоні від 24 до 32 разів. Якщо вам подобається такий спосіб - рахуйте на здоров'я, але ми радимо просто пережовувати кожен шматочок, поки він не стане однорідним, - цього буде цілком достатньо.
8. Намагайтеся випивати перед їжею стакан води
"Пий воду перед їжею - будеш вічно молодим" - говорили наші бабусі й мали рацію. Випиваючи воду перед їжею, ви знімаєте сигнали помилкового голоду і наповнюєте шлунок, створюючи відчуття ситості. Крім того, вода змиває старий шлунковий сік і допомагає шлунку виділити новий, який буде перетравлювати їжу більш ефективно.
9. Їжте повільно
Які б голодні ви не були, не накидайтеся на їжу. Пам'ятайте, що сигнал про насичення надходить до нашого мозку тільки через 20 хвилин. За цей час більшість з нас встигає з'їсти величезну кількість абсолютно непотрібної їжі. Потім ми відчуваємо не лише тяжкість у шлунку, а й каяття - "і навіщо я все це з'їла?". Повільне вживання їжі допоможе вам більше не задаватися подібним питанням.
10. Походіть після їжі 10-15 хвилин
Це дозволить вам уникнути тяжкості в шлунку і прискорити процес перетравлення їжі. За цей час їжа засвоїться і почне активно перетравлюватися. Крім того, такі прогулянки дуже добре впливають на рівень цукру в крові. Якщо ж ви страждаєте на захворювання шлунково-кишкового тракту (а в наш час важко зустріти людину, яка б в ними не страждала), то, приймаючи вертикальне положення після їжі, ви позбудетесь дискомфорту, пов'язаного з ними (печія, відрижка, і т. ін.).
І остання порада - їжте із задоволенням!
Ми віримо в те, що їжа, яку з'їли із задоволенням, приносить людині лише користь. Сподіваємося, що наша нескладна філософія сподобається і вам:)