Екожиття. Небезпечні відходи
К1 продовжує серіал "Екожиття". Напередодні ми показали вам першу серію про те, що одяг із натуральних тканин - необов"язково - екологічно чистий. Сюжет також доступний для перегляду на нашому сайті. У другій серії розкажемо про особливо небезпечні відходи. Чому їх варто відділяти від загальної маси сміття і чому у звичайний жеківський бак викидати їх заборонено - з"ясовувала Тетяна Козирєва.
Це типовий український заміський краєвид - стихійні звалища в лісосмугах і при дорозі. За відсутності смітників місцеві жителі не стидаються лишати гори непотребу просто неба. Село Романьків, що під Києвом, радше виняток. Тут сміття вивозять - за графіком двічі на тиждень.
Марія Чередниченко, мешканка села Романьків:
- Договір єсть у нас, так вони будуть в четвер і в понеділок забирати сміття. Батарейки, термометри ви куди викидаєте? Є у вас такі відходи? Ні. у нас такого нема. Ви що батарейками не користуєтесь? Ні, ні. А що, їх треба окремо теж?
Тетяна Козирєва, журналіст
- На цей полігон привозять сміття зі звичайних жеківських баків. Відходи першого і другого класу небезпеки тут не приймають, утім потрапляють вони сюди досить часто. + 55:11 батарейки з перефокусом
Щодня кількість сміття тут збільшується на півтори тисячі тонн. Просто тут із нього голіруч вибирають металобрухт, скло і пластикові пляшки. Решту непотребу ущільнюють. У суцільній масі вже важко розпізнати небезпечні відходи.
Геннадій Малярчук, директор департаменту утилізації відходів ВАТ "Київспецтранс":
- В цьому році не так помітно, що викидають старі комп’ютери - от у мене плати в руках. Сказується економічна криза, яка зараз у державі, але той рік було багато помітно, що викидають.
Крім того, небезпечним сміттям є батарейки, ртутні термометри, медичні препарати, люмінесцентні лампи, автомобільні оливи, акумулятори, побутові прилади, комп’ютерна техніка. На цьому список предметів зі знаком - викидати до смітника заборонено - не закінчується.
Тетяна Тімочко, перший заступник голови всеукраїнської екологічної ліги:
- Все це разом змішуючись на сміттєзвалищі утворюють високотоксичний фільтрат, який проникає в підземні води, отруює води, отруює грунти, шкодить навколишньому середовищу.
Натомість ось такі сміттєпереробні заводи працюють безвідходно. В Україні подібне чудо техніки тільки на папері. Ця розробка - на основі металургійної печі. Автономна установка виробляє електроенергію і гріє воду, а відходи від переробки - шлаки - в теорії купуватимуть будівельники і металурги.
Анатолій Процко, координатор ради "Технологічні ресурси" мінпромполітики:
- Метал йде як рідина і туди закидується сміття. врезультаті воно там швидко превращається в газ. Газ йде на двигун - виробляється електроенергія, а шлак при такій температурі становиться чистий - всі токсичні речовини при такій температурі розпадаються.
Утім, реалізація цього проекту неможлива без сортування сміття - на скло, папір, органічні й небезпечні відходи. Аби зрозуміти, чи готове населення до заміни одного спільного баку на чотири, йдемО у двір.
Тетяна Тімочко, перший заступник голови всеукраїнської екологічної ліги:
- Вона принесла окремо в пакеті пластикові пляшки і скляні. Причому зверніть увагу - скляні пляшки - вона виставила, вона розуміє, що пластик якщо його виставити, то він розлетиться по двору, то вона змушена його була туди кинути, а взуття яким вже вони не будуть користуватися, то людина просто поставила його біля контейнерів. Ці поставили скляні поруч, а ця жінка - трилітрову скляну банку викинула. Нова скляна, хороша банка! Можна було окремо поставити - це точно комусь би знадобилось, ні ця людина її просто викидає.
Хтозна, можливо, якби телевізор міг передати сморід цього полігону, сортування відходів для сміттєпереробного заводу закритого типу усвідомили б уже зараз, як місцева влада, так і пересічні українці.
Тетяна Козирєва, Дмитро Монархов, К1.
- Уже завтра дивіться продовження серіалу "Екожиття". У третій серії ми розповімо про переваги продуктів харчування органічного виробництва. Чому за органічне треба платити більше?