Екологія регіонів. Донбас
Ми розпочинаємо серіал “Екологія регіонів“. Чи не в кожній області є серйозні екологічні проблеми, які потребують негайного вирішення. А почнемо з Донбасу. Там виробляють чверть валового національного продукту країни.
Разом з тим, саме на Донбасі - одна з найгірших екологічних ситуацій. Втім, зміни на краще вже почались. Місцеві підприємства скорочують постачання газу та вугілля. Шанс на порятунок природі дала... економічна криза та подорожчання енергоносіїв.
Наприклад, Маріупольська тепломережа замість газу тепер використовує повітря, сонце та воду. Екологи вже ставлять це підприємство у приклад. Досвід маріупольських комунальників вивчав Роман Бочкала.
Чого-чого, а труб в Маріуполі вистачає. Наприклад, оце найбільша котельня в Європі. Як відомо, труби виділяють пару та дим. Виявляється, цей мінус можна перетворити на плюс.
Ця вежа щодня викидає в атмосферу дим температурою 160 градусів за Цельсієм. Маріупольські комунальники вирішили використати цей скарб. Ось перша експериментальна установка. Вода, що потрапляє в котел, спершу підігрівається димом.
Геннадій Куркчі, начальник цеху експлуатації та наладки:
- Разница температур составляет 7 градусов, что в тепле и в конечном итоге, в расходе газа составляет 8 кубометров в час природного газа.
Ця технологія дозволяє зменшити споживання газу на 1,5 відсотка.
Геннадій Куркчі, начальник цеху експлуатації та наладки:
- Доступная, вполне доступная технология. Вот вы ее видите в натуре.
Донбас - серед лідерів зі спалювання газу та вугілля. Цього сумного лідерства можна позбутися, впевненні маріупольські комунальники.
Дмитро Раус, директор Маріупольської тепломережі:
- Максимально использовать возобновляемые источники электроэнергии. Это солнце, это тепловые насосы, у нас море, у нас ветер.
А тут почали виробляти “одяг“ для труб. Ці опалубки дозволяють зберегти 20 відсотків тепла на шляху до батарей.
Дмитро Раус, директор Маріупольської тепломережі:
- Мы сейчас укладываем пленки, как хозяйка на паски, чтоб они не пригорали. Как раз паска скоро будет, и хозяйки тоже будут этим заниматься, только с тестом.
Опалубки роблять прямо на одній з котелень. Півгодини - і продукт готовий.
Дмитро Раус, директор Маріупольської тепломережі:
- Теперь труба не замерзнет. Выдерживает до -40 градусов.
Гроші - з повітря. Ця китайська машина дозволяє виробляти тепло саме з холодного повітря.
Дмитро Раус, директор Маріупольської тепломережі:
- Попадает воздух в решетку. Вот сюда. И идет сразу в испаритель.
Вчені доводять: частинки тепла є в будь-чому. Головне - вміти його виокремити. Цей агрегат саме для цього й потрібен.
Дмитро Раус, директор Маріупольської тепломережі:
- На один кВт электроэнергии - 3 квт тепловой. КПД - 300 процентов. Мы о таком котле могли только мечтать.
Народжені сонцем - Маріупольський пологовий тепер обігріває ця гелева установка. Все дуже просто. У цих касетах - вода. Після підігріву вона потрапляє в теплообмінник, а далі - в систему опалювання. Тож ця труба вже не потрібна.
Мирон Шатала, начальник служби розробки Маріупольської тепломережі:
- Сейчас на данный момент градусов 60 есть.
Влітку ж вода набагато гарячіша.
Мирон Шатала, начальник служби розробки Маріупольської тепломережі:
- Может быть, до 100 градусов и выше в этой кассете при активной солнечной энергии.
Досвідом Маріупольської тепломережі вже зацікавилося керівництво Донецької області. Самі ж комунальники на перехресті. Нових технологій багато, час вирішити, яким віддати перевагу. А от газ та вугілля вони вважають учорашнім днем.
З Маріуполя, Роман Бочкала, Володимир Дєдов, К1.
Завтра ми продовжимо вивчати проблеми регіонів. На черзі - Кіровоградщина. Область на уранових копальнях, яка є сумним лідером захворюваності на рак. Чи є ліки для регіону - завтра у матеріалі Алли Щоличевої.