Головна Мапа сайту Контакти
RSS
14 квітня 2009
Один день. Україна
Розслідування:

Екологія регіонів. Кіровоградщина

21:11

Ми продовжуємо вивчати екологічні проблеми регіонів. Вчора ми досліджували якість повітря на сході України. Цей матеріал доступний для перегляду на нашому сайті. На черзі - центральний регіон - місто на урані. Це про Кіровоград. Там щедрі поклади, тому і унікальні копальні. Саме в центральній частині України видобувають найбільшу кількість уранової сировини.

Та окрім рудників, Кіровоградщина "славиться" сумною статистикою з онкологічних захворювань. Хворих на рак стільки, що доводиться будувати вже другу частину обласного онкодиспансера. Та попри це, головний онколог не бачить зв’язку між урановими копальнями і рівнем захворюваності. Чи можна перемогти уран? Досліджувала Алла Щоличева.

Алла Щоличева, журналіст:

- Тут не можна випасати корів, садити городи та й взагалі зайвий раз краще не прогулюватися. Причина таких табу - уранова шахта "Інгульська". Що розташована поруч із Кіровоградом.

Тут навіть каміння "видихає" радіацію. Що ці величезні насипи дуже небезпечні - попереджають маленькі таблички. Проте, шахта продовжує розширювати та поглиблювати підземні горизонти. І вже за кілька років видаватиме на гора вдвічі більше руди. Повністю вирішити питання екологічного забруднення тут обіцяють вже за 20 років. А незабаром - збудувати спеціальний переробний блок для відвалів.  

Олександр Піцик, головний інженер ДП "Інгульська" шахта:

- В 2010 все будет построено, к 2030 году все будет переработано. То есть то, что вы видели - отвалы, этого ничего не будет. Шахта будет экологически чистым объектом.

На прийом до онколога - і старе, і мале. В обласний диспансер приїздять цілими родинами. Кіровоградщина займає перше місце в країні за кількістю хворих на рак. Тільки двоє хірургів тут приймають майже дев’яносто людей на день. 

Йому всього двадцять сім, і вдома чекають двоє маленьких дітей. Відсьогодні Роман поповнив армію пацієнтів онколікарні. Таких випадків хоч відбавляй. Списати "провину" можна на особливості екології і радіацію. Але уранова шахта не має нічого спільного з такою кількістю хворих. В цьому запевняє головний лікар закладу.
 
Костянтин Яринич, головний лікар Кіровоградського обласного онкологічного диспансера:

- У нас нюанс и серьёзный нюанс - это повышение радиологического фона в сязи с тем, что мы находимся на  гранитном щите, который фонит. И как бы мы не закрывали шахту и не открывали ее, а гранитный щит он никуда не денется.

Працівник місцевої санстанції Володимир Чаплигін щодня скурпульозно вимірює гамма-фон. Для цього є спеціальне місце - контрольна точка. В Кіровограді тридцять мікроренген на годину - це в межах норми.

Володимир Чаплигін, лікар з радіаційної гігієни:

- Сейчас мы меряем с вами здесь, тут 12 микроренген, давайте пойдем к асфальту, там будут совсем другие показания. Смотрите, вот это уже не естественный, а так называемый техногенный фон. Сейчас у нас уже 25, в два раза больше.

З дозиметром ми вивчили залізні ворота, кам’яну дорогу, відеокамеру К-1 та мою щитовидку. Всі показники були різними, але в нормі.

Він один з тих, хто рятує шахту від закриття, а Кіровоград від радіації. На столі міського чиновника-геолога спеціальна карта гамма фону.

Петро Романюк, голова Ленінського району м. Кіровоград:

- Оце от кільцева навколо Кіровограду іде. Об'їзна дорога, а це отут знаходиться промисловий майданчик Інгульської шахти, а ось її відвал. Він представляє собою велетенську таку аномалію з активністю в межах 200 - 500, окремі уламки там за 1000.

Люди самі забруднили місто радіацією, переконує чиновник. Вони просто брали дармовий щебінь, не знаючи про небезпеку. 

Петро Романюк, голова Ленінського району м. Кіровоград:

- З цих відвалів, де накопичені не руда, але гірські породи з вміщенням радіонуклідів частково незаконно, несанкціоновано, ці матеріали розтягувались по місту. Розтягувались, люди, не знаючи потенційної шкоди цих матеріалів використовували їх ну наприклад для відсипання доріг коло свого помешкання, для будівництва фундаментів.

Ця карта зеленішає усього два роки. На те, щоб в Кіровограді зовсім зникли радіоактивні дороги потрібна купа грошей. Їх обіцяла виділити - уранова шахта.

З Кіровоградщини Алла Щоличева, Дмитро Поденко, К1

Завтра ми продовжимо вивчати проблеми регіонів. На черзі - Сумщина.

Телепрограма