Екологія регіонів. Сумщина
До початку Євро-2012 українцям необхідно розв’язати питання не лише інфраструктури. А й принаймні чистого повітря. Ми продовжуємо вивчати екологічні проблеми регіонів. Вчора ми розповідали про місто на урані - Кіровоград. Цей матеріал доступний для перегляду на нашому сайті.
Нині йтиметься про Суми. Там розпалилися суперечки навколо полігона для відходів. Місцеві жителі налякані - вони пишуть, що міське сміттєзвалище становить загрозу для довкілля. Маркіян Перетятко побував на місці й дізнався, чи потрапляють токсичні речовини у ґрунтові води.
На цей полігон звозять сміття з усіх Сум. Голова комісії міської ради з питань надзвичайних ситуацій впевнений: фільтрат або, іншими словами, рідина, яка утворюється внаслідок перегнивання цих відходів, забруднює ґрунтові води.
Депутатська комісія стурбована появою цієї водойми. Вона утворилося на місці котловану, куди мали б уже складати сміття. Однак нову чергу полігону ніяк не почнуть використовувати. Голова комісії – проти, бо туди через дамбу перетікає рідина з сусіднього уже заповненого котловану. Минулого тижня депутат сам спускався в цю яму, аби зняти підозрілий струмок на камеру.
Володимир Руденко, голова комісії Сумської міськради з питань надзвичайних ситуацій:
- Уровень жидкости во второй очереди не изменяется, хотя мы здесь видим, что поступает туда жидкость, где ж она девается? Вот это и вопрос.
Микола Коваль, головний інженер проекту полігона:
- Никуда не девается. Его выкачивать надо периодически - фильтрат. Мы сложили там уже 12 метров - если этот фильтрат выкачать, его уже не будет. И нет проблемы.
Інженер демонструє план полігону. Котловани викопані на дванадцять метрів в глибину. На їхньому дні - природний шар глини, здатний утримувати рідину. Цією ж глиною вимощені стінки відкосів котловану. У найглибшій точці розміщений колодязь для відкачування фільтрату. Втім, за розрахунками інженерів, сміття товщиною навіть понад 4,5 метри самостійно здатне утримувати рідину.
А ось озеро, яке утворилося в сусідньому котловані - це взагалі не фільтрат. Більше того, у його появі інженер звинувачує саме депутата Руденка.
Микола Коваль, головний інженер проекту полігона:
- Человек приехал туда: «О, вода стоит!». А вода какая стоит? Тут же глина - дождик прошел, и водичка стоит. Тянули, не передавали готовый к эксплуатации участок котлована. А строители все сделали. Если б своевременно заполняли, все было б нормально.
На думку інженера, найгірше, що може загрожувати сумському полігону через несвоєчасне заповнення, - це зменшення терміну служби сміттєзвалища. А на самому полігоні запевнюють - ґрунтові води навколо споруди - у нормі. Та депутата це не заспокоює.
Володимир Руденко, голова комісії Сумської міськради з питань надзвичайних ситуацій:
- Я говорю, что мы фильтрат обнаружим. Но обнаружим поздно и обнаружим совсем не там, где он должен быть.
Депутат готує документи, щоб звернутися до прокуратури.
Маркіян Перетятко, Олександр Яновський, К1.
Завтра ми продовжимо вивчати проблеми регіонів. На черзі - Закарпаття. Область, яка щороку потерпає від повеней. Тетяна Штан з’ясовувала, як можна вберегтися від великої води.