Екологія регіонів. Закарпаття
Ми продовжуємо вивчати екологічні проблеми регіонів, на черзі - остання розповідь. Вчора ми розповідали про Сумщину та сміттєзвалище, розташоване надто близько від міста. Нині розповідь - про біду великої води. Щороку закарпатські села потерпають від повеней. Річки виходять з берегів принаймі двічі на рік - навесні, коли в горах тануть сніги, та восени - коли річище переповнюють дощові води. Що може зупинити паводки на Закарпатті - дізнавалася Тетяна Штан.
Шукати причини паводків у лісі - марна справа. У лісника Василя Фенича кожна гілка на рахунку - в Карпатах вирубують всього 40 відсотків від дозволеної норми - та самі дерева гірські води не зупинять.
Василь Фенич, директор Карпатської лісової науково-дослідної станції:
- Ліс виконує до певної межі функції. а потім втрачає. Ґрунтові умови не могли виконувати водо-регулюючу функцію. Ґрунти получился як губка, вона була переповнена.
Єдине, чим лісники нині можуть завадити паводкам, - скоротити суцільну вирубку та замінити її вибірковою чи поступовою.
Василь Фенич, директор Карпатської лісової науково-дослідної станції:
- Зараз ідуть суцільні вирубки, виключити неможливо, вони будуть мати місце. Дерева хворіють
зараз іде зменшення до 3 гектарів. В минулому був дозвіл до 10 га
Голова села Нижній Бистрій вже давно не бачив у гірських лісах великої техніки - рубають по-мінімуму - а паводки тут трапляються щороку.
Степан Бривак, голова села Нижній Бистрий:
- Потічок називають Звіром. Він так зразу набирається води, ви ж бачите, яка вона скоросна - кожного року - на цій річці бувають паводки.
Через цей потічок уже відселили родини з більш як двадцяти будинків.
Тетяна Штан, журналіст:
- Цей потічок місцеві прозвали звіром. Адже за кілька годин після дощу він перетворюється на велику річку.
Через цей потічок уже відселили родини з більш як двадцяти будинків. Укріплення із дерев'яних колод та насаджень верби зробили за рахунок швейцарсько-українського проекту Форза. Це допомога з-за кордону, про яку Україна просила після паводків 2001 року.
Степан Бривак, голова села Нижній Бистрий:
- Ці лінії набагато дешевші ніж які будує держава. Якщо ми затрачаємо у 100 метрах тисяч 50, то там треба біля мільйона.
Напозір примітивні - ці захисні споруди можуть стримувати швидкі гірські води від 15 до 50 років. Наразі Звіра взяли в шори лише на двохстах метрах - а річка тягнеться на 8 кілометрів. Тепер сільській голова сушить голову - де взяти гроші, адже в сільському бюджеті на протипаводкові заходи коштів не передбачено взагалі.
Степан Бривак, голова села Нижній Бистрий
- Коштів на потипаводкові заходи їх немає навіть код по надзвичайних ситуаціях закласти не можемо можемо будувати лише із вільних коштів - але вільних грошей у сільській раді немає.
Частину укріплень люди побудують власним коштом, але повністю зупинити паводки може лише система водосховищ - на такому потічку буде достатньо і дерев'яних, а ось на великих річках необхідно будувати великі інженерні споруди - тут уже місцевій громаді самій не впоратися.
Юрій Дербаль, координатор лісового господарства швейцарсько-українського проекту Форза:
- Саме система водосховищ здатна регулювати водні потоки в період паводків і оберігати інфраструктуру від розливу.
Із Закарпаття Тетяна Штан, Дмитро Поденко, К1.