За місяць-два "Укрзалізниця" обіцяє "ощасливити" пасажирів новою повноцінною послугою - бронюванням квитків через інтернет. Нова система працює вже кілька місяців, але лише в пілотному режимі, і тільки на Південній залізниці.
За місяць-два "Укрзалізниця" обіцяє "ощасливити" пасажирів новою повноцінною послугою - бронюванням квитків через інтернет. Нова система працює вже кілька місяців, але лише в пілотному режимі, і тільки на Південній залізниці. Тому поки хіба що харків'янам пощастило не вистоювати черги біля кас. Що таке віртуальний квиток і як він працює - знає непосидюча Алла Щоличева.
Ця епопея починається з інтернет-сторінки Південної залізниці. Олександр - один з тих, хто розробляв систему резервування квитків. Він показує нам, як це зробити в домашніх умовах. Спочатку треба зареєструватися. Далі у віконця вписати назви міст - звідки і куди хочемо поїхати та обрати дату.
Олександр Шраменко, інженер-програміст:
- Мы видим список поездов, в которых есть места из Харькова до Киева на 25-е число.
Можна обрати навіть вагон і місце. Далі резервуємо та оплачуємо послугу теж через інтернет.
Олександр Шраменко, інженер-програміст:
- Для оплаты подойдет любая пластиковая карта украинских банков. "Виза" или "Мастер карт". Для этого необходимо ввести номер карточки, дату конечного использования и код.
Такий електронний талон з'являється після оплати. Ціна резервування - десять гривень. Бланк відправляємо на друк.
Алла Щоличева, журналіст:
- Цей штрих-код і є броня-замовлення. Він як гарантія того, що в касі на пасажира чекає квиток. Залишається тільки взяти документ, що підтверджує вашу особу і вирушати на вокзал за справжнім квитком.
До сервісної каси він приходить втретє. Цього разу Вадим викупає квиток до Петербурга. З літа щоразу подорожуючи потягом, хлопець звертається до всесвітньої мережі.
Вадим Мунтян, замовник квитка:
- Можно заказать билет в любое время, когда есть возможность: дома, на работе, можно посмотреть места, все поезда, направления.
От тільки резервувати квитки на найближчі чотири дні не можна, - пояснює касир. Таке правило. А на те, щоб забрати проїзний документ із каси, у пасажира є дві доби.
Наталя Кулемза, касир сервісного центру:
- Вот один билет еще не выкупили - человек заказал, но еще за ним не пришел. И один уже просроченный. Заказал человек, двое суток прошло - и место пошло в общую продажу.
Замовити квиток через інтернет можна у будь-якому місті та на будь-який потяг, що їздить по Україні та до СНД. Ось тільки викупати його доведеться на території Південної залізниці. Адже система резервування працює лише тут. Та й квитки продають у спеціальних касах тільки шести міст.
Роман Мова, начальник відділу вокзалів пасажирської служби Південної залізниці:
- Например, если я в Донецке зарезервировал, то я еду в кассу, которая в Лозовой. Если из Киева, то ближайшие кассы открыты в Прилуках.
Залізничники впевнені: послуга "квитки через інтернет" - це не тільки крок назустріч пасажирам, а ще й боротьба зі спекулянтами.
Сергій Шепотенко, заступник начальника інформаційно-обчислювального центру Південної залізниці:
- Если человек хочет много билетов зарезервировать, он за каждый билет заплатит 10 гривен. И если потом он начнет отказываться, минус 10 гривен. То есть тут не выгодно спекулировать билетами.
За чотири місяці на Південній залізниці продали півтисячі зарезервованих квитків. Все тому, що послуга не розкручена, - скаржаться залізничники. І запевняють: як тільки квитки доставлятимуть додому, показники різко зростуть.
З Харкова Алла Щоличева, Владлен Ноль, К1