К1 завершує серіал "Оздоровча вода", присвячений плаванню. Лише вчора завершили кар'єру Яна Клочкова та Денис Силантьєв. Чи будуть у них послідовники та як виховати плавця-переможця в українських басейнах - дізнавався Дмитро Євчин.
К1 завершує серіал "Оздоровча вода", присвячений плаванню. В останньому сюжеті ми розповімо про професіоналів своєї справи. Лише вчора завершили кар'єру чотириразова олімпійська чемпіонка Яна Клочкова та перший український чемпіон світу Денис Силантьєв. Чи будуть у них послідовники та як виховати плавця-переможця в українських басейнах - дізнавався Дмитро Євчин.
Субота. Дев'ята ранку. У київському басейні "Юність" цілком робоча атмосфера. Перші вихованці спортивно-плавальної школи прийшли сюди ще о шостій. Тренер Валерія Золотарьовська працює з наймолодшими семирічними талантами. Вона ж і відбирає майбутніх чемпіонів.
Валерія Золотарьовська, заслужений тренер України з плавання:
- Потому что ведь не все могут плыть. Нужны особые для плавца данные, нужны легкие кости, должны быть длинные руки и ноги. Должна быть хорошая подвижность суставов. Обьем легких большой. У меня продолжает заниматься каждый десятый. Но это до первого разряда. А потом все это как пирамида сужается. Все меньше, и меньше, и меньше.
Професійне плавання - спорт обраних. Високі результати залежать від фізіологічних особливостей організму.
Валерія Золотарьовська, заслужений тренер України з плавання:
- В мышцах должны доминировать белые волокна, а не красные. Если в мышцах доминируют красные - это не скоростные волокна. Хоть гопки прыгай, он уже быстро плавать не будет.
У Європі мабутніх плавців-чемпіонів визначають завдяки біопсії - аналізу клітин організму. В Україні око досвідчених тренерів - поки що найкращий ренген. Щоправда, лише талант та відмінні фізичні дані спортивний олімп не підкорять. Плавання - це, насамперед, праця до сьомого поту.
Дмитро Євчин, журналіст:
- У професійному спорті без жертв не обійтись. Плавці жертвують своїм вільним часом. У цих дівчат два тренування на день і лише один вихідний на тиждень.
Поза тим, труднощі їх не лякають. Заради плавання молоді спортсменки ладні прокидатися вдосвіта і сидіти у воді цілодобово.
Лана Гуенг, вихованка Київської спортивно-плавальної школи:
- Каждый хочет достичь больших результатов, а для этого нужны жертвы. Я приезжаю сюда и провожу здесь практически целый день. И прихожу домой вечером.
Дарина Зевіна, вихованка Київської спортивно-плавальної школи:
- Ну нравится мне плавать. У меня родители раньше плавали. Я пришла учиться плавать и осталась.
У певному сенсі цим спортсменкам пощастило. Адже Київська школа плавання - єдина у столиці, що має власну базу. Закритий басейн не працює тільки двічі на рік. У новорічні свята і на Великдень. Окрім цього, тут є і відкрита вода. Басейн просто неба - обов'язковий елемент тренувань. Єдина проблема - місця замало. Охочих опанувати плавання більшає, а трьох доріжок не вистачає.
Олег Татченко, старший тренер з плавання міста Києва:
- По количеству в городе Киеве в 14 раз менше бассейнов, чем этого требуется. Вечером вы бы пришли посмотрели, сколько здесь людей. Вы в час пик были в метро? Удобно там ездить? Вот примерно такое же по вечерам во всех басейнах города Києва, которые работают.
Хоч у тісноті, але в згоді. На обмаль місця тут ніхто не скаржиться. А вся система підготовки майбутніх Клочкових та Силантьєвих тримається на людях. Переважно на тренерах. Вони працюють не менше за своїх підопічних.
Валерія Золотарьовська, заслужений тренер України з плавання:
- Тренеры у нас энтузиасты. За границей получают зарплату в 10 раз больше, чем здесь наши люди. Но наши работают за идею. Еще сохранились те, которые работают за идею.
Дмитро Євчин, Олег Невядомський, К1