7 січня вранці європейські споживачі залишилися без газу, який постачає Росія. Цілий день політики сперeчалися, хто пeрекрив вентиль. Москва киває на український "Нафтогаз", українці відхрещуються.
7 січня вранці європейські споживачі залишилися без газу, який постачає Росія. Цілий день політики сперeчалися, хто пeрекрив вентиль. Москва киває на український "Нафтогаз", українці відхрещуються. Але пересічних громадян ці суперечки не торкнуться. Принаймні у домівках українців буде тепло, обіцяє голова "Нафтогазу" Олег Дубина. Обмеження у газі можyть відчути лише окремі підприємства. Більше про вибіркове відімкнення - Веніамін Трубачов.
На різдвяні свята Російська Федерація зробила неприємний подарунок. 7 січня вранці "Газпром" повністю припинив постачання транзитного газу для європейських країн. А от українські споживачі блакитного палива не постраждають - запевнили в керівництві "Нафтогазу України".
Олег Дубина показує нулі на карті - це усі експортні потоки до Європи, які проходять українською територією. Без попередження "Газпрому" блакитного палива у трубах взагалі не стало - каже очільник "Нафтогазу". Тож українська газотранспортна система перейшла на автономний режим роботи.
Олег Дубина, голова НАК "Нафтогаз України":
- На всех ГТС, они находятся со стороны России, вот здесь даже по карте переход находится в России, на украинской стороне нет возможности, вы можете даже пообщаться со специалистами, закрыть задвижку можно только с российской стороны, Украина физически не может ни окрыть, ни не пустить. Если Россия вздумает открыть все потоки, то все эти шесть потоков откроются по ее воле, не по нашей.
Російська сторона, навпаки, звинувачує Україну у перекритті експортних газопроводів. Мовляв, газ поставляє європейським споживачам у повному обсязі, але контролювати, що коїться з ним на території сусідньої країни, не може. При цьому "Газпром" продовжує звинувачувати Київ у несанкціонованому відборі блакитного палива - 21 мільйон кубометрів газу за останню добу.
Олексій Міллер, голова "Газпрому":
- "Газпром" в полном объеме выполняет свои обязательства, в то время как Украина один за одним закрывает экспортные коридоры, и наши получатели не получают газ.
МЗС відкидає звинувачення Росії у крадіжках газу. Українські дипломати встигли завчасно попередити своїх європейських партнерів щодо можливих звинувачень з боку Москви ще до того, як вони пролунали, оскільки такі закиди лунають вже не вперше.
Костянтин Єлісєєв, заступник міністра закордонних справ України:
- Ми сказали чітко, що якщо РФ не може забезпечити надійне і безперебійне постачання газу євроспоживачам, то треба вживати заходів через енергетичну хартію, або двосторонніми домовленостями між Європейським Союзом і Україною.
Тим часом Євросоюз не на жарт наляканий російсько-українською газовою суперечкою. Європейці демонстративно не підтримують ані російську, ані українську сторону, однак наголошують, що будуть змушені більш жорстко втрутитися в ситуацію, якщо найближчими днями поставки газу не відновляться.
Пія Анрекільде Хансен, речник Єврокомісії:
- Президент Баррозу сьогодні зранку говорив з прем’єр-міністрами Путіним і Тимошенко. Він закликав українського та російського прем’єрів негайно і в повному обсязі відновити поставки газу до Євросоюзу. Президент Баррозу дав зрозуміти, що ситуація, коли безпека поставок газу до ЄС стає заручником переговорів між Росією та Україною, є неприйнятною.
В Європі вже почали запасатись деревом та вугіллям. Найгірша ситуація з постачанням газу склалася в Болгарії та Австрії. Там без теплопостачання залишилися десятки тисяч будинків. Греція, Румунія та Туреччина також скаржаться на припинення надходжень газу. А от Італія та Німеччина не мерзнуть. Вони хоч і найбільші споживачі російського блакитного палива, але мають альтернативні джерела постачання.