Пальне має бути дешевим і запашним - вирішили луганські винахідники. Солярку вони замінили на соняшникову олію. Для цього створили спеціальну установку, за допомогою якої чи не за півгодини виробляють якісний біодизель.
Пальне має бути дешевим і запашним - вирішили луганські винахідники. Солярку вони замінили на соняшникову олію. Для цього створили спеціальну установку, за допомогою якої чи не за півгодини виробляють якісний біодизель. І винахідники, і водії запевняють - таке горюче для тракторів навіть краще, ніж високоякісне пальне. До того ж, в кабіні завжди смачно пахне.
Пальне починається з олійниці - вирішили луганські винахідники. Бойкот традиційному паливу вони оголосили, коли насіння стало дешевше від бур’яну. З тих пір старенька майстерня працює в три зміни. Тут виробляють сировину для екологічно чистого бензину. Це звичайна олія, на якій господині смажать пиріжки. Її навчилися так обробляти, що тепер заправляють чи не всю сільгосптехніку в околиці.
Володимир Карсський, директор підприємства з виробництва біопалива:
- Масло перестало спросом пользоваться, его некуда было девать. цена была ниже себестоимости, как сейчас на семечку. Поэтому некуда было деваться. Мы стали делать из него солярку, которая намного дороже и таким образом вышли из положення.
Собівартість літра біопального всього дві гривні. Водіям це майже втричі дешевше, ніж купувати дизель на звичайній заправці.
Відколи зайнявся еко-дизелем, Олександр навіть рингтон на телефоні поміняв. Про чорний Бумер начальник цеху з виробництва альтернативного бензину не думає. Його мрія, - щоб запашним пальним заливали баки по всій країні.
Ця лабораторія - наче нафтопереробний завод - тільки дуже маленький. У старенькому приміщенні - новітня установка. Олександр доклав руку до її створення. У цих реакторах вирують нехитрі хімічні процеси.
Установка працює, як годинник. В підігріту соняшникову олію додають хімічні каталізатори. Далі спеціальне секретне оброблення - і за п’ятнадцять хвилин з"являється те, що винахідники іменують біодизелем.
Таку сировину одразу можна заливати у бак. Коли двигун працює - від машини смачно пахне.
Олександр Терновський, начальник цеху:
- Если ночью работаешь в ночную смену, очень кушать хочется. запах выхлопных газов - пахнет жареной картошкой и вызывает аппетит. Один недостаток у тракторов, что нужно брать очень большой тормозок.
Тепер міні-завод виробляє по десять тон біодизеля на день. Це отака повна цистерна. Майже все розбирають сусідні фермери. Інколи щось лишається росіянам, які приїздять за дешевою сировиною.
Алла Щоличева, журналіст:
- Запашне пальне розливають з єдиної старомодної колонки. Щоправда взимку на цю заправку машини заїжджають не часто. А от навесні одразу з’являється черга.
До тепла - луганські винахідники планують розширити своє виробництво. Установку хочуть зробити більшою та потужнішою. Адже впевнені, саме олія врятує посівну в розпал кризи.
З Луганської області Алла Щоличева, Генадій Анікеєнко, К1