З 2001 року в складі місії ООН у Грузії працювали і представники України. Ми розшукали людей, які бачили спостерігачів у роботі. І попросили їх пояснити, чим саме займалися миротворці і чого тепер не вистачатиме у зоні конфлікту.
З 2001 року в складі місії ООН у Грузії працювали і представники України. Ми розшукали людей, які бачили спостерігачів у роботі. І попросили їх пояснити, чим саме займалися миротворці і чого тепер не вистачатиме у зоні конфлікту. Роман Бочкала - далі.
Це унікальне відео зняли українські миротворці, які діяли у складі міжнародної місії ООН у Грузії. Знято тими, хто бачив конфлікт з середини. І там, куди журналістів не пускали.
Роман Бочкала, журналіст:
- Вперше українські миротворці потрапили до Абхазії у 2001 році. Саме тоді були прийняті відповідні рішення Президента та Кабінету Міністрів. Про роль українців у вирішенні грузинського конфлікту нам погодилися розказати у Міністерстві оборони.
Розказати про наших у Абхазії довірили цій жінці. Галина Лугова більше року пробула у складі міжнародних миротворців. Повернулася звідти два місяці тому. Каже, за домовленістю, від України у Грузії постійно перебували п'ять наших "мирних" військових. Щодня вони, як і інші спостерігачі, об’їжджали райони Галі та Зугдіді. Спілкувалися з місцевими мешканцями та за потреби ставали посередниками у вирішенні конфліктів.
Мир хоч і був поганим, але був, наголошує Галина. Саме це вона вважає головним надбанням миротворчої місії ООН у Грузії.
Галина Лугова, український миротворець:
- Все-таки порядка 25-ти процентов беженцев вернулись на свои места, стабильность в регионе поддерживалась, активизировалась деятельность международных организаций.
Цього чоловіка звати Альбій - теж український миротворець. На відміну від Галини він вже у запасі, а тому може давати оцінку подіям, що відбулися.
Альбій Шудря, український миротворець:
- Перекреслено роль багатьох країн, в тому числі тих, хто активно допомагав вирішувати конфлікт. Можна це назвати відкатом назад. Бо зараз не залишається жодних посередників.
Галина зізнається: очікувала чогось подібного. Після озброєного конфлікту у серпні минулого року, ситуація в регіоні суттєво змінилася. Роль Росії зросла, а от міжнародні сили навпаки втратили важелі впливу.
Галина Лугова, український миротворець:
- Выполнять задачу по недопущению огня было довольно сложно. Потому что после Московских договореностей силы коллективной безопсности фактически прекратили существоввать. Но, тем не менее, мы старались выполнять свои функции.
Крім "миротворчої" місія ООН мала "соціальну" функцію. Саме спостерігачі гарантували міжнародним донорам, що гроші на покращення інфраструктури будуть використані доцільно, каже Альбій.
Альбій Шудря, український миротворець:
- Не вирішена проблема біженців, які покинули територію Галі. Не вирішена проблема нормалізації житла - школи у жахливому стані. Дороги жахливі. Елеткрика - дроти висять як попало. Проблем там море.
Для Грузії Абхазія лишається своєю невід'ємною частиною, яку вона не контролює. Для Росії - це незалежна держава, яку ніхто у світі не визнає. Конфлікт залишається не вирішеним. І хто тепер буде в ньому арбітром не зрозуміло. Міжнародні спостерігачі мають залишити територію краю в найближчі три місяці.
Роман Бочкала, Сергій Дубінін, К1