Національний заповідник "Софія Київська" оголосив тендер на проведення негайних аварійно-ремонтних робіт в Андріївській церкві у Києві. Ми ж вам розкажемо про ще два з десяти найбільш критичних об'єктів столиці.
Національний заповідник "Софія Київська" оголосив тендер на проведення негайних аварійно-ремонтних робіт в Андріївській церкві у Києві. Переможець буде відомий вже за кілька днів. Нині храму загрожує зсув. Культова споруда вкрита тріщинами. Реконструкцію фахівці оцінюють у понад 25 мільйонів гривень. Ми ж вам розкажемо про ще два з десяти найбільш критичних об'єктів столиці. Два із них розташовані на одній вулиці. Скільки мільйонів потребують ці пам'ятки - знає Тетяна Козирєва.
Це єдиний у Києві дерев'яний храм. Свято-Макаріївській церкві вже більше століття. З кожним роком вона все ближче до урвища, що уже за цим парканом. Залишилося кілька кроків.
Півтораметрову підпірну стіну тут встановили коштом парафіян п'ять років тому. Цей, так би мовити, косметичний ремонт мав би на якийсь час стримати ерозію, утім, тріщини у асфальті та стінах з часом тільки поглиблюються. Неозброєним оком їх видно навіть там, куди не пускають жінок - за вівтарем.
Анатолій Затовський, протоієрей:
- По міліметру ми бачимо як тріщинка у нас у вівтарній частині збільшується за останні два роки. На дореволюційних фотографіях церква не стоїть на краю схилу - там ще була відстань до краю, а зараз бачимо, що з кожним роком все менше і менше.
Столична влада на порятунок унікального храму за останні три роки виділила триста тисяч гривень. Цього вистачило лише на розробку плану робіт. Загальна ж вартість - сім мільйонів гривень. Трохи нижче - ще один критичний об'єкт. Біля департаменту ДАІ МВС України вже навіть почали укріплювати схил, утім, через відсутність фінансування роботи ці вже два роки як зупинилися. Буронабивні палі навіть встигли заіржавіти.
Василь Боковий, головний геолог управління протизсувних підземних робіт:
- Арматура має бути вже поновлена, тому що ржава арматура не повинна бути у залізобетонній конструкції.
Повертатися на цей об'єкт буде дорожче, ніж ми планували спочатку. По-перше, йде організація роботи, приведення арматури до робочого стану - це дорожче набагато.
Цей схил і Свято-Макаріївська церква - об'єкти, що входять до десятки найбільш критичних у столиці. Утім, цього року вони залишились поза увагою Спеціалізованого управління протизсувних підземних робіт - коштів забракло.
З іншого боку вулиці Нижньоюрківської - гаражі. Частина одного з них вже на дні урвища. Така доля, якщо місто і надалі не виділятиме коштів, імовірно, спіткає і святиню, і охоронців порядку на дорогах.
Тетяна Козирєва, Олександр Пономарьов, К1.
Отже, виходить, що для порятунку церкви доброї волі вдосталь. Не вистачає, як завжди, грошей і підписаних паперів.
Мабуть, у чиновників горять очі, коли вони тільки чують “Свято-Макаріївська церква”... Просто у них зв'язані руки. Або ж вони чекають на героя. Адже 112 років тому саме такий доброволець на прізвисько Босий зібрав кошти на будівництво храму. Нині він - Блаженний. Нині половина українців - боса. Тому врятувати святині здатні тільки можновладці.