Згарище від минулорічної пожежі на Херсонщині так і лишилось згарищем. Новий ліс, який власноруч висаджував Віктор Ющенко, так і не виріс. Екологи кажуть - прижилося лише 20 відсотків дерев, решта загинули.
А от згарище від минулорічної пожежі на Херсонщині так і лишилось згарищем. Новий ліс, який власноруч висаджував Віктор Ющенко, так і не виріс. Екологи кажуть - прижилося лише 20 відсотків дерев, решта загинули.
Збитки оцінюють у більш як мільйон гривень. Винними визнали двох: спеку та грибок, вони мовляв, забрали всю воду в молодого сосняка. Які причини ще не внесли в офіційні документи - знає Тетяна Штан.
Після цих кадрів за долею херсонського лісу спостерігала вся країна. До героїчного попелища Віктор Ющенко повернувся вже восени, аби насадити нові дерева.
Ольга Борщова, екс-головний лісничий:
- Где Ющенко садил - вот они, ну понимаете, тут считать какая приживаемость тяжело.
Ліс, що згорів, - висаджений її руками. Більше як 30 років Ольга Борщова працювала головним лісничим. За цей час 20 гектарів пустелі перетворилися на сосновий бір.
Ольга Борщова, екс-головний лісничий:
- Начальник писал: ряды поднялись, как твой боевой характер.
Результати роботи Ольги Борщової та Віктора Ющенка однакові - якщо подивитись на цифри - 80% - але у неї стільки дерев приживалося, а в президента - ні. До причин такої статистики екс-ліснича почала докопуватися голими руками.
Ольга Борщова, екс-головний лісничий:
- Вот корень, видите, можете посмотреть – обрубаный. Вот такую ее садили, а тут должен был быть корешок не меньше, чем 30 см, чтобы она ушла от зоны пересыхания.
У теперішнього керівництва лісового господарства - інша версія загибелі саджанців. Винуватець грибок Рицина - його на піщану територію нібито занесли лісники з півночі, які допомагали вирубувати згорілі дерева.
Сергій Назаренко, заступник директора степової філії Інституту лісового господарства:
- Ви можете зараз передивитися всю літературу, що стосується цього гриба, і ви ніде не знайдете навіть згадки, що він зустрічається на нашій території.
Ольга Борщова, екс-головний лісничий:
- Они говорят, что грибок я не могу этого утверждать, я этого не встречала, я в этом сомневаюсь.
Але сумніви викликає не лише ця версія. Сосонки, які ще зеленіли, Ользі Борщовій видалися нежиттєздатними.
Ольга Борщова, екс-головний лісничий:
- Ну-ка вот эту выкопай, она не будет жить, выкапывай, что она будет жить - где тут живой корень, где тут растущий корень – нет.
Засохлий корінь лісники пояснюють нестачею води - кажуть, останнім часом вона пішла ще глибше в землю. 50 років тому все було інакше.
Віктор Мельниченко, директор Цюрупинського лісового господарства:
- Коли сильно хотілось водички напитися - найдеш якусь лощинку, ямку вириєш, ну сантиметрів 30-40 - хвилин через 15 в тій ямці вже вода, джерельна, чиста. І як то кажуть через майку напився й пішов далі.
Ольга Борщова, екс-головний лісничий:
- Надо, что бы корень успел уйти от зоны пересыхания, значит, он должен быть не менее 35 см, а у нас зона пересыхания 50 см, если тут хороший корень он хорошо развивается и уходит от зоны пересыхания.
Неправильні саджанці - це не єдина помилка президентського заліснення. Вирощувати ліс на пісках можуть лише професіонали.
Ольга Борщова, екс-головний лісничий:
- То материал не тот, то время не то - осенью никто сосну не садит. Рабочие были не подготовлены и медики и учителя. С него насаждения не будет, понимаете, надо будет вновь осваивать эту почву.
Ставити хрест на президентському сосняку в лісництві не поспішають - остаточні підрахунки збитків зроблять восени.
Тетяна Штан, журналіст:
- Коли називали офіційні дані - 80% загиблих дерев, враховували лише ось ці сажанці, які повністю засохли, хоча шанси вижити у їх ще зелених сусідів дорівнюють нулю.
Тетяна Штан, Дмитро Поденко К1.