Коли долар перетнув психологічну межу у 8 гривень, уряд презентував проект бюджету України на наступний рік. Прем’єр Юлія Тимошенко підкреслила, що це буде кошторис підтримки промисловості та сільського господарства. Мовляв, ніякого популізму.
І черговий гривневий колапс. Курс національної валюти нині - 8 гривень за долар і 11,69 за євро. Такі цифри можна побачити на офіційному сайті Нацбанку. Це мінімальне значення української валюти за весь період її існування.
І саме у той час, коли долар перетнув психологічну межу у 8 гривень, уряд презентував проект бюджету України на наступний рік. Прем’єр Юлія Тимошенко підкреслила, що це буде кошторис підтримки промисловості та сільського господарства. Мовляв, ніякого популізму.
Утім, Секретаріат президента та опозиційний уряд вже встигли розкритикувати проект. Серед нарікань - чотири відсотки дефіциту бюджету, нарощування державного боргу та дуже вже оптимістичні 10 відсотків інфляції. За якими цифрами житиме Україна наступний рік - знає Роман Бочкала.
Вони слухають, вона - доповідає. В Українському домі відбулася презентація Бюджету України на наступний рік.
Юлія Тимошенко, Прем'єр-міністр України:
- Доходи нашого бюджету будуть спрямовані до реального сектору економіки. Це сама головна ознака цього бюджету.
На цьому графіку видно, як лихоманило економіку на початку року. ВаловИй внутрішній продукт на початку суттєво впав, потім почав зростати; у квітні друга хвиля падіння... І от - ніби знову підйом.
Юлія Тимошенко, Прем'єр-міністр України:
- По всім нашим аналітичним матеріалам немає підстав думати, що темпи виробництва, які і формують наші баланси, будуть гірші ніж у останні місяці.
Отже, за проектом уряду, в 2010-му доход державної скарбниці становитиме 284 мільярди гривень - це на 45 мільярдів більше, ніж минулого року. Витрати ж збільшаться на 60 мільярдів. Це означатиме дефіцит у 38 мільярдів гривень.
Утім, урядовці не бачать у цьому великої проблеми та вже знають, чим лататимуть дірку.
Ігор Уманський, виконувач обов'язків міністра фінансів України:
- Розмір дефіциту не є визначальним, головне те, як він буде покриватися. Ми плануємо за рахунок зовнішних запозичень. 4 відсотки не є критичні. У наближчих сусідів дефіцит більший.
Деякі показники майбутнього бюджету вже встигли назвати нереальними.
Так, за розрахунками Кабінету міністрів, інфляція становитиме трохи менше 10-ти відсотків річних, валовий внутрішній продукт зросте на 3,7 відсотка, а американський долар можна буде купити за сім-п'ятдесят, тобто на гривню дешевше ніж зараз.
Олександр Жолудь, фінансовий аналітик:
- Я думаю, що в нас не буде такого курсу. І якщо навіть усі зусилля будуть докладатися для отримання такого курсу, то це буде навіть погано для всієї економіки.
Щодо ВВП, то досягти зростання цілком можливо, вважає фінансовий аналітик Олександр Жолудь. Але - це як рахувати.
Олександр Жолудь, фінансовий аналітик:
- Якщо ми дійсно матимемо в 2009 році падіння на рівні 13 відсотків, то наступного року після такого падіння цілком можливе зростання у 3-4 відсотки.
Урядовці дивляться у майбутнє з оптимізмом, та сподіваються, що криза вже позаду. Симптомом оздоровлення економіки називають подолання інфляції. За розрахунками кабміну, останні два місяці національна валюта міцнішає.
Увечері прем’єр підписала проект бюджету-2010. Тепер його розглядатиме Верховна Рада - тричі. Тож цей документ може суттєво змінитись.
Роман Бочкала, Олександр Николишин, Олексій Шматов, К1